Music in Movement

Portal Music in Movement (MiM) przybliża twórczość czterech wybitnych kompozytorów, ukazując ją w szerokim kontekście kulturowym i społeczno-politycznym powojennej Europy. Louis Andriessen, Pierre Boulez, Arvo Pärt i Kazimierz Serocki to twórcy, którzy w sposób znaczący wpłynęli na muzykę współczesną. Dzięki prezentacji wybranych utworów, artykułów, materiałów wideo, zdjęć i partytur MiM to coś więcej niż suma ich biografii.Kolekcja teatralna

Największe dzieła polskiego teatru audiowizualnego – ponad 50 przedstawień teatru telewizji i radia – nagrania realizowane od końca lat 40. XX wieku do czasów obecnych. Kolekcja teatralna to obszerna, ogólnie dostępna baza online dokumentująca dorobek takich twórców jak m.in.: Tadeusz Kantor, Andrzej Wajda, Krystian Lupa, Jerzy Jarocki, Konrad Swinarski, Krzysztof Warlikowski.Wojciech Kilar

Muzyka Kilara zachwyca różnorodnością i skalą emocji, które potrafi wywołać – bez względu na to, czy chodzi o awangardowe eksperymenty, elektryzujące swego czasu słuchaczy Warszawskich Jesieni, o twórcze przetworzenie góralskiego folkloru, tematy z hollywoodzkich filmów, czy wreszcie o sakralną kontemplację z ostatnich utworów chóralnych. W tej kolekcji każdy znajdzie coś dla siebie.


Archiwa transformacji ’89

Kolekcja Archiwa transformacji ’89 jest unikatowym źródłem wiedzy o obradach Okrągłego Stołu. Te prowadzone przez przedstawicieli władz PRL i opozycji solidarnościowej rozmowy były bezprecedensowe. Doprowadziły do pokojowej transformacji ustrojowej oraz głębokich reform gospodarczych, które wywarły głęboki wpływ na współczesne oblicze Polski i Europy.Andrzej Panufnik

Andrzej Panufnik, jeden z najważniejszych polskich kompozytorów XX wieku, rok młodszy od Witolda Lutosławskiego, z którym w latach okupacji stworzył duet fortepianowy, wciąż z trudem toruje sobie drogę do należnego mu miejsca w zbiorowej świadomości Polaków.
Henryk Mikołaj Górecki  |  Trzej Kompozytorzy

Kolekcja zawiera wszystkie utwory kompozytora. Poznaj biografię i twórczość Henryka Mikołaja Góreckiego. Zobacz, które utwory poleca córka kompozytora Anna Górecka, czy Paweł Mykietyn. 


Witold Lutosławski  |  Trzej Kompozytorzy

Witold Lutosławski należy bez wątpienia do grona największych kompozytorów XX wieku. Dla wielu był ideałem człowieka i artysty, a jego muzyka pozostaje wzorcem „współczesnej klasyczności”.


Krzysztof Penderecki  |  Trzej Kompozytorzy

Krzysztof Penderecki jest jednym z najlepiej rozpoznawanych w świecie polskich kompozytorów współczesnych. Rozgłos zdobył już w latach 60. XX wieku, kiedy wprowadził do swych dzieł nowatorskie rozwiązania brzmieniowe, fakturalne i notacyjne. 

Sztuka Współczesna

Kolekcja Sztuki Współczesnej jest spacerem po ruchomych obrazach (często z towarzyszeniem dźwięków) stworzonych przez artystów i artystki z kraju i  zagranicy, pewnym wyborem spośród dzieł sztuki współczesnej i jej tendencji, ale też bazą  wiedzy, z której dowiemy się np. czym jest found footage albo medializm.