Jak korzystać?

JAK KORZYSTAĆ Z KOLEKCJI TRZEJKOMPOZYTORZY.PL?

Klikaj, słuchaj i odkrywaj twórczość Lutosławskiego, Góreckiego i Pendereckiego. Masz wolną rękę, otwarte uszy i oczy – przed Tobą następujące możliwości:

Jeśli wybierzesz MUZYKĘ

Możesz słuchać muzyki mistrzów online, dodając do playera kolejne utwory i tworząc własne listy odtwarzania. Jeśli wybierzesz przycisk z głośniczkiem, od razu usłyszysz wybrany utwór, a jeśli przyciśniesz znak „+”, utwór zostanie dodany jako kolejny do odsłuchania na Twojej playliście. Player będzie otwarty w nowym oknie, więc możesz bez przeszkód słuchać muzyki, jednocześnie poruszając się po stronie trzejkompozytorzy.pl lub innych serwisach.

Jeżeli interesuje Cię tylko jeden z kompozytorów, szukasz utworów z wybranej dekady czy roku lub chcesz skoncentrować się na konkretnym gatunku muzycznym, skorzystaj z filtrów zamieszczonych nad bazą utworów. Jeśli śpiewasz lub grasz na jakimś instrumencie, to rozwinąwszy wyszukiwanie zaawansowane bez trudu wyselekcjonujesz kompozycje, którymi możesz się inspirować.

Na stronie wybranego utworu przeczytasz jego opis, a także obszerną metrykę z informacjami o wykonawcach, czasie powstania, prawykonaniu czy proponowanej dyskografii. Po prawej stronie znajdziesz również wypowiedzi kompozytora lub opinie krytyków na temat dzieła. Możesz także przejść do utworów powiązanych z daną kompozycją, klikając w ich tytuły.
   

Jeśli wybierzesz PLAYLISTY

Możesz posłuchać gotowych playlist przygotowanych przez muzyków, dziennikarzy muzycznych, kompozytorów, dyrygentów, muzykologów i członków rodzin kompozytorów. Przeczytaj lub obejrzyj wideo, dlaczego wybrali właśnie te, a nie inne dzieła trzech kompozytorów lub po prostu kliknij przycisk odtwarzania po prawej stronie, by słuchać muzycznej listy. Zawsze możesz usunąć dowolny utwór z odtwarzacza lub dodać inny, wybrany przez siebie.

Jeśli wybierzesz OŚ CZASU

Przesuwając niebieski suwak w lewo możesz udać się w podróż w przeszłość, porównać, czym w kolejnych latach zajmowali się trzej kompozytorzy oraz dowiedzieć się, co w tym czasie działo się w Polsce i na świecie. Fakty z życia każdego z twórców oznaczone są innym kolorem, łatwo więc zorientujesz się, które wydarzenia dotyczą wybranej postaci. Obrazki nieoznaczone żadnym kolorem składają się na kulturalno-historyczne tło. Klikając w nazwisko wybranego kompozytora zobaczysz tylko wydarzenia z nim związane. Wystarczy umieścić kursor na miniaturce obrazka, by pokazał się opis danego wydarzenia.

Jeśli wybierzesz ALFABETY

Dzięki hasłom możesz dowiedzieć się więcej o twórczości i życiu wybranego kompozytora, a także posłuchać powiązanych z nimi utworów. Kliknij słowo, które Cię zainteresuje i przeczytaj jego krótki opis.

Jeśli wybierzesz stronę konkretnego kompozytora

Na stronie kompozytora znajdziesz jego muzykę, alfabet i oś czasu. Oprócz tego koniecznie:

  • obejrzyj krótką wideo-opowieść o życiu i twórczości mistrza
  • zapoznaj się z muzykologicznymi podziałami twórczości kompozytora na etapy
  • przeczytaj biografię twórcy
  • i oczywiście słuchaj, słuchaj, słuchaj…
Zapraszamy!