O kolekcji


Narodowy Instytut Audiowizualny, po kolekcjach poświęconych twórczości Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego, prezentuje w NINATECE muzyczną kolekcję kolejnego wybitnego XX-wiecznego polskiego kompozytora – Andrzeja Panufnika. Jest to projekt tym bardziej znaczący, że twórczość Panufnika, który niemal połowę swojego życia spędził na emigracji, przez dziesięciolecia objęta w Polsce zakazem cenzury, wciąż nie znalazła w naszym kraju należnego jej uznania.

Dokładnie w 100. rocznicę urodzin kompozytora wystartowała w ramach portalu NINATEKA największa baza utworów Panufnika on-line. Podobnie, jak to miało miejsce w przypadku trzech wspomnianych wcześniej twórców, opiera się ona przede wszystkim na zasobach Archiwum Polskiego Radia, zdigitalizowanych na zlecenie NInA w ramach Programu Wieloletniego Kultura+. Łącznie znalazło się w niej blisko 80 nagrań audio, którym towarzyszą 64 opisy utworów.


Do kolekcji trafiły zarówno wykonania prowadzone przez samego Panufnika, jak i najwyższej rangi polskich dyrygentów (m.in. Witolda Rowickiego, Jana Krenza, Wojciecha Michniewskiego, Jacka Kaspszyka i Łukasza Borowicza). Część z nich to rejestracje prawykonań, mające istotne znaczenie dokumentacyjno-archiwalne. Ze względu na wartość historyczną zostały opublikowane w kolekcji także nagrania, których jakość techniczna może budzić pewne zastrzeżenia.

Omówienia dzieł Panufnika zostały w wielu przypadkach wzbogacone o „konteksty” – wypowiedzi samego twórcy oraz opinie krytyków i muzykologów, odnoszące się do omawianych kompozycji, pochodzące najczęściej z okresu ich powstania. Dodatkowe pomoce w uporządkowaniu dorobku Panufnika stanowią: chronologiczny spis jego dzieł wraz z podziałem na przyjęte w fachowej literaturze Etapy twórczości, Alfabet gromadzący hasła odpowiadające charakterystycznym dla twórcy pojęciom i zjawiskom oraz osobom z jego życia, a także przygotowane przez artystów, dyrygentów i członków rodziny kompozytora Playlisty dzieł Panufnika. Jest też wzbogacona elementami graficznymi Oś czasu, która sytuuje wydarzenia z życiorysu i twórczości Panufnika na tle biogramów Lutosławskiego, Góreckiego i Pendereckiego, a także w szerszym kontekście historycznym i kulturowym XX i XXI wieku.Znaczącą nowością w stosunku do wcześniejszych kolekcji muzycznych w NINATECE jest w przypadku kolekcji Andrzeja Panufnika zakładka Filmy, w której obejrzeć będzie można kilka dokumentów poświęconych biografii kompozytora oraz fragmenty nagrań wideo z prób i wykonań jego dzieł, zarejestrowanych podczas Warszawskich Jesieni 1990 i 1996 roku.


Autorką tekstów zgromadzonych na stronie jest dr Beata Bolesławska-Lewandowska, znakomita muzykolożka, znawczyni twórczości Andrzeja Panufnika i Henryka Mikołaja Góreckiego (jest ona również autorką tekstów w kolekcji Góreckiego). Projekt przygotował zespół pracowników Narodowego Instytutu Audiowizualnego, merytoryczną pieczę nad całością sprawowała dr hab. Iwona Lindstedt z Uniwersytetu Warszawskiego, która jest także redaktorką naczelną pozostałych kolekcji muzycznych w NINATECE.