opis materiału

Teresa Murak

Rzeźbiarka, autorka instalacji, akcji, rysunków i obiektów. Bliskie są jej performance i sztuka ziemi. Jest jedną z czołowych przedstawicielek neoawangardy. Urodziła się w 1949 roku w Kiełczewicach. Absolwentka warszawskiej Akadami Sztuk Pięknych (1976). W swoich pracach bardzo często wykorzystuje motyw rzeżuchy – zarówno poprzez ziarna, jak i same rośliny.

Prace Teresy Murak

Pierwszego zasiewu dokonała w 1972 roku. Roślina pojawiała się na jej ciele, przywdziewała też z niej szatę. Murak wykorzystuje witalność i rozwój rośliny, która może dokonać się na oczach widza. Interesuje ją życie w jego cyklach i rytmach przyrody. W kontekście performance wydaje się ono być szczególnie ulotne, efemeryczne. Po pracach najczęściej nie zostaje nic oprócz dokumentacji. W wywiadzie dla Magazynu Sztuki mówiła: 

Dbałość o dokumentację to moja czujność polegająca na tym, że póki mogę, nie chciałabym, aby mną manipulowano. Chciałabym pewnej rzetelności. Nie chcę, aby mi coś dorabiano, dopisywano. Pewne rzeczy się wymykają i tworzą legendę. Nie chodzi nawet o to, jak się prace interpretuje, ale o rzetelność pewnych faktów. Są całe obszary, nad którymi nie panuję – i całe szczęście. Prace żyją własnym życiem. Ale są momenty, co do których bardzo się upieram, żeby było po mojemu. W osiemdziesiątym którymś roku przyniosłam rozczyn do galerii. Przyszło mnóstwo ludzi. Nieważne było, czy jest to jakiś performance, czy nie. Był to moment dzielenia się czymś bardzo nieokreślonym. Dla patrzących. Nie mówiłam nic. Przyniosłam coś z domu i chciałam się tym podzielić. To coś było związane z moimi dłońmi, z jakąś tajemnicą. Ważne były zdjęcia, bo ważne było to, co się wydarzyło. Krótki moment bycia z tą tajemnicą. Ale ważny był także odbiór ludzi, którzy na to patrzyli. Ważny był właśnie sam ten moment.  

W latach 80. zmieniła materiał i zaczęła używać tzw. rozczynu: substancji złożonej z chleba, mułu i kurzu. Ziarna wysiewa też w przestrzeniach publicznych, wykorzystując ich barwne możliwości (Lniany strumień, 2004). Artystka mieszka i pracuje w Warszawie.