opis materiału

Paweł Kwaśniewski

Jest artystą performance oraz producentem filmowym i telewizyjnym. Urodził się w 1963 roku w Warszawie. Absolwent Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej ze specjalizacją psychologii wychowawczej i rozwojowej w Akademii Teologii Katolickiej (obecnie UKSW).


performance Traktat Biblijny, 1987, fot. Leszek Krutulski, www.archiwumkrutulskiego.pl


W centrum jego pracy artystycznej zdecydowanie znajduje się performance, o którym mówił  w jednym z wywiadów:

Czasem warto zobaczyć, dotknąć. Czasem nawet przesunąć te granice. Performance można uprawiać na 3 różnych poziomach. Tylko intelektualnym – wtedy mogę o nim opowiadać. Artystyczno-akcyjnym – wtedy działanie odbywa się wyłącznie w czasie i przestrzeni. Można też performować na poziomie total. Wtedy działanie bez artysty, bez jego ciała, nie ma sensu. Można być i twórcą i tworzywem. (…) Performance jest dla sztuki wizualnej trochę jak poezja w literaturze. Są poeci, którzy piszą wiersze liryczne i krajobrazowe. Są tacy, którzy piszą krótko i dosadnie.


Podczas swoich działań często zdaje się badać wytrzymałość, granice ciała, i nie chodzi tylko o zadawanie mu bólu. Do jego najbardziej znanych akcji należy wyprzedaż centymetrów kwadratowych swojego ciała – akcja, którą prowadzi od lat 80. Stworzył ponad trzysta „spektakli” pokazywanych w Polsce i w 68 krajach za granicą.

Wydarzenia performance, których twórcami byli artyści tacy jak Jerzy Bereś, Paweł Kwaśniewski, Zygmunt Piotrowski, Janusz Bałdyga, Zbigniew Warpechowski, Teresa Murak czy Grupa Terapeutyczna Performer, odbyły się w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku podczas przeglądu działań w dniach 16 września-15 października 1989 roku. Dokumentacja tych wydarzeń została zaprezentowana w CSW Mała Galeria ZPAF w czerwcu 1990 roku i towarzyszył jej katalog, w którym znalazł się tekst Janusza Zagrodzkiego, Wokół Performance. W Kolekcji Sztuki Współczesnej prezentujemy dokumentację z opisanych powyżej wydarzeń.