opis materiału

Małgorzata Goliszewska

Małgorzata Goliszewska (ur. 1985) jest absolwentką Multimedialnej Akademii Sztuki w Szczecinie. Wcześniej studiowała filmoznawstwo i grafikę. Interesuje ją badanie i poszerzanie granic dokumentu oraz bezpośrednia praca z drugim człowiekiem.


Prace Małgorzaty Goliszewskiej 

Artystka pracuje przeważnie z wideo, obiektami, instalacjami i fotografią. Najbliższym jej gatunkiem jest dokument, z którym eksperymentuje nadając mu różne formy.

W swojej pracy stara się skupić na dokumencie i jednocześnie zachować doświadczenie oraz wiedzę multimediów. W kolekcji prezentujemy jej bardzo szczery film Ubierz mnie (2011), ujawniający umowność kulturowych i genderowych kodów. Film ten został zrealizowany na pierwszym roku studiów w pracowni Łukasza Skąpskiego na Akademii Sztuki w Szczecinie.

Małgorzata Goliszewska brała udział w różnych wystawach i przeglądach m.in. wystawie Pomorze Sztuki (Szczecin, Gdańsk 2011), 6. Triennale Młodych w Orońsku 2011, 3. Festiwalu Sztuki Młodych w Szczecinie Przeciąg oraz w Festiwalu Fotograficznym Organ Vida w Zagrzebiu w Chorwacji.

Prezentowany w Kolekcji Sztuki Współczesnej jej debiutancki film Ubierz mnie był pokazywany na festiwalach w Polsce i Niemczech. Zdobył główną nagrodę na Festiwalu Filmowa Góra w Zielonej Górze, drugie miejsce w plebiscycie Offowe Odkrycie Roku 2011, Nagrodę Kina Niezależnego im. Juliusza Machulskiego (2011) oraz kilka wyróżnień i nagród specjalnych. Film zdobył pierwszą nagrodę na Festiwalu IN OUT w gdańskiej łaźni w 2013 roku. Filmy Flaga i Rozstrzelanie Powstańców Madryckich również były prezentowane w ramach Festiwalu IN OUT w 2013 roku.

Link do strony artystki http://goliszewska.blogspot.com

Materiały dzięki uprzejmości artystki
Opracowanie:Z.Cielątkowska