opis materiału

Magdalena Starska

Artystka performance, autorka rysunków i instalacji, rocznik 1980. Ukończyła poznańską Akademię Sztuk Pięknych w 2005 roku (dyplom w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego). Jest również członkinią grupy Penerstwo (artystyczna grupa absolwentów poznańskiej ASP założona w 2007 roku, do której obok artystki należą: Piotr Bosacki, Wojtek Bąkowski, Konrad Smoleński, Radosław Szlaga, Tomasz Mróz oraz Iza Tarasiewicz).

Podłoże artystycznych działań Magdaleny Starskiej tworzą sytuacje wspólnotowe: interesuje ją, w jaki sposób to, co osobiste i indywidualne, może być wartościowe w sensie społecznym. Starska świadomie ustawia się jako medium między tym, co wewnętrzne i pojedyncze a tym, co społeczne i wspólne. Rytuały, które ją interesują, są bliskie codzienności. Codzienność obecna jest też w materiałach jej prac, które często tworzy z przedmiotów zwyczajnych, takich jak ciasto czy gips. W jej sztuce granice między takimi formami jak rzeźba czy instalacja zacierają się, a rysunki zdają się łączyć dziecięcą wyobraźnię z konsekwentną kreską. W tekście do jej wystawy Kolonie/Stereo: Wszystko (2010), możemy przeczytać:

Sposób, w jaki Starska traktuje artystyczne media, stanowi odbicie tej metody. Instalacja, performens czy rzeźba to w tym wypadku pojęcia płynne, a każda z tych dyscyplin może przerodzić się w inną. (…) Również rysunki artystki nie dają się sprowadzić do roli autonomicznych artefaktów o określonym porządku estetycznym. To raczej osobna przestrzeń, sieć pełna odgałęzień i ślepych zaułków zamieszkanych przez dziwne istoty – integralny element wykreowanego przez artystkę świata, w którym sztuka rozgrywa się nie tylko w przestrzeni, ale także w czasie.

Magdalena Starska uczestniczyła w wielu wystawach w Polsce i za granicą. Obecnie mieszka i pracuje w Poznaniu. W Kolekcji Sztuki Współczesnej prezentujemy jej film Najważniejsze jest słońce.

Fragment tekstu Anny Czaban, A miała być przygoda!
Tekst z katalogu wystawy Miłość do tego co naturalne
Materiały dzięki uprzejmości artystki