opis materiału

Łukasz Roth

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie gdzie ukończył intermedia, wzornictwo przemysłowe i projektowanie mody. W ramach stypendium Socrates-Erasmus realizował w Uniwersytecie Aalto w Helsinkach studia interdyscyplinarne na wydziałach Media Lab, Industrial Design oraz Fashion Design (2010). W swojej działalności łączy doświadczenie z zakresu projektowania produktu, ubioru, sztuki wideo oraz performance.

Znany jest przede wszystkim z ambitnych i odważnych akcji artystycznych, które nawiązują bezpośrednio do tematu przestrzeni publicznej. W prezentowanym w Kolekcji Sztuki Współczesnej filmie 1,5 m Roth przemierza ulice miasta i za pomocą specjalnie skonstruowanego wałka malarskiego wytycza linię, która wyznacza granicę przestrzeni zastrzeżonej dla ruchu pieszego. W innej akcji skomentował on również zmianę drzew na krakowskim Rynku Głównym. Na pozostałych po wycince pniach drzew, które zostały usunięte z powodu rzekomego psucia estetyki miejsca pomarańczową farbą wypisał własną, ironiczną interpretację wycinki, podusmowaną prostymi hasłami: "za krzywe", "zasłaniało kiosk" lub "niewymiarowe".

Akcje Łukasza Rotha, to niekonwencjonalne działania, przewrotne, dosadne, balansujące na granicy happeningu i miejskiej partyzantki.
źródło: bryla.pl

Jego prace były wystawiane m.in. w katowickim Rondzie Sztuki, na Zamku w Cieszynie i w Galerii Bielskiej BWA. W 2011 roku w duecie Zuchy ŻKS zwyciężył w konkursie Fresh Zone w ramach krakowskiego festiwalu ArtBoom, gdzie realizował projekt Makkabi wraca do gry.


Opracowanie: K. Iwańska