opis materiału

Łukasz Jastrubczak i Krzysztof Kaczmarek

Grupa Krzysztofjastrubczakłukaszkaczmarek powstała w 2010 roku z inicjatywy Łukasza Jastrubczaka i Krzysztofa Kaczmarka. Artyści pracują w różnych mediach, tworzą m.in. wideoperformance, filmy, obiekty przestrzenne i kompozycje dźwiękowe.


Artyści prz stole w sytuacji towarzyskiej

Łukasz Jastrubczak (ur. 1984) jest artystą sztuk wizualnych. Studiował w ASP w Katowicach i Wrocławiu, gdzie w 2009 roku uzyskał dyplom. Zazwyczaj wypowiada się w filmie, którego elementy stara się przemycić do rzeczywistości (In Order of Appearance, 2008; The End, 2008). Wykorzystuje wielowarstwowość obrazu, jego konteksty i skojarzenia, które budzi. Nawet w realistycznych instalacjach artysty pojawiają się nawiązania do narracji filmowej (np. w Repulsion z 2008 roku dziura w suficie stanowiła nawiązanie do Wstrętu Romana Polańskiego). Gra też na syntezatorze w zespole Boring Drug. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie.

Krzysztof Kaczmarek (ur. 1983) jest artystą sztuk wizualnych; pracuje w wielu mediach. Studiował nawigację w Akademii Morskiej w Gdyni (2003-2006) i grafikę w ASP w Krakowie i Wiedniu (na Akademie der bildenden Künste), gdzie uzyskał dyplom w 2009 roku. W Krakowie współtworzył galerię Artpol. Interesuje się możliwościami, jakie niesie ze sobą medium filmu, a w szczególności dokument. Obecnie mieszka i pracuje we Wiedniu.

Artyści, jako grupa Krzysztofjastrubczakłukaszkaczmarek, w 2011 roku zrealizowali, we współpracy z Galerią Miejską w Tarnowie, CSW Kronika w Bytomiu i Państwowym Instytutem Sztuki Filmowej, objazdowy pokaz polskich filmów fabularnych What's the difference between Pawel and Wawel na Islandii. Przez dwa miesiące, wraz z operatorką kamery Małgorzatą Mazur i dźwiękowcem Igorem Kłaczyńskim, podróżowali po wyspie i prezentowali cztery polskie filmy z lat 60. w różnych miejscach: domach kultury, kinach, restauracjach, czy przy wodospadzie. Podczas podróży równolegle realizowali dokument o samym pokazie. Na zaproszenie artystów, przyjechała do Reykjaviku polska śpiewaczka operowa Gabriela de Silva, która podczas otwarcia odśpiewała melodie ze znanych polskich filmów i seriali. Grupa Krzysztofjastrubczakłukaszkaczmarek  zrealizowała do performance'u operowego scenografię. 


fotografia dzięki uprzejmości artystów

W kolekcji prezentujemy film wideo grupy, Buchbuch, który powstał w 2010 roku. Podczas wystawy prezentowany był na 52-calowym telewizorze projekcyjnym. Przedstawia serię performance'ów wykonywanych przez obu artystów w prywatnej przestrzeni domowej oraz w ogrodzie. Pośrednią inspiracją do powstania pracy była działalność holenderskiego prezentera telewizyjnego z lat 90., Boudewijna Bucha, fetyszysty książek. Buchbuch prezentowany był na pierwszej indywidualnej wystawie grupy, zatytułowanej Martwa Natura, w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Film powstał dzięki wsparciu Galerii Design BWA we Wrocławiu, w ramach wystawy Body in the Library (kuratorzy: Aleksandra Jach i Kuba Woynarowski).

Opracowanie: materiały artystów