opis materiału

Karolina Breguła

Urodziła się w 1979 roku w Strumieniu. Jest artystką multimedialną, autorką instalacji, happeningów, wideo oraz fotografii. Jej twórczość podejmuje tematy różnorodności i napięć, które pojawiają się na styku różnych kultur i społeczności.

Prace Karoliny Breguły

Znana jako autorka zdjęć przedstawiających pary gejów i lesbijek wykorzystanych w 2003 roku w Kampanii przeciw Homofobii Niech nas zobaczą. Eksploruje granice tego co publiczne i prywatne, pokazuje sztuczność i umowność istniejących społecznych norm. W cyklu fotografii Mężatki (2006), którego współautorką jest Ola Buczkowska, uchwytuje bliskość możliwą tylko w relacji z kobietami; dwie dziewczyny w przyjaźni odnajdują coś, czego nie ma w ich związkach z mężczyznami. Stara się też zaburzyć porządek w przestrzeni publicznej i bezosobowej. Na Dworcu Wschodnim w Warszawie planowała  przejęcie megafonu i zwrócenie uwagi na to, co przez wielu jest niezauważalne (akcja miała być częścią projektu Dworzec Wschodni – zburzyć? umyć? pomalować? organizowanego przez Komunę Otwock we wrześniu 2008 roku. Nie odbyła się, gdyż władze Dworca Wschodniego nie wyraziły na nią zgody). W swoich ostatnich pracach skupia się na problemie recepcji współczesnych dzieł; w internetowym projekcie Biuro Tłumaczeń Sztuki (http://biurotlumaczen.art.pl/) każdy, kto miał ochotę zapytać o niezrozumiałe dzieło, mógł wysłać pytanie do grona „ekspertów” i uzyskać „tłumaczenie” – zdecydowanie inne od kanonicznych tekstów historii sztuki. Biuro Tłumaczeń pokazywało, że sztuka współczesna, w powszechnym mniemaniu uznawana za trudną i zawiłą, może być dostępna dla każdego. Zrealizowała również cykl wydarzeń sztuka użyteczna oraz filmy Fire-followers i Obraza. Na pytanie, czym jest sztuka, odpowiada:


Narzędziem do dyskusji. Może służyć do zadawania niewygodnych pytań, budzenia wątpliwości i rozwijania refleksji, przypominania o wszystkim tym, co należy zmienić, naprawić. Ale nie zawsze służy do tych rzeczy. Im lepiej nam się żyje, tym mniej nasza sztuka aspiruje do działania na rzecz zmiany społecznej. To trochę tak, jakbyśmy wszyscy usypiali – jak wielki i silny zwierz, który mógłby być groźny, ale najadł się i dopóki ma pełny brzuszek, będzie łagodny i trochę śpiący.


Karolina Breguła ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Jest stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2013 roku za film Obraza otrzymała drugą nagrodę w konkursie Spojrzenia organizowanym przed Zachętę –Narodową Galerię Sztuki i Deutche Bank. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Opracowanie: Z. Cielątkowska