opis materiału

Julia Bui-Ngoc

Urodziła się w 1984 roku w Nicei. Jest rzeźbiarką, reżyserką, tancerką i choreografką. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby (2011). Swoją wrażliwość artystyczną rozwinęła u boku profesora Grzegorza Kowalskiego w pracowni multimedialnej.


Przy produkcjach filmowych Julia Bui-Ngoc pracuje zazwyczaj z Mai Bui-Ngoc; tworzą razem duet o nazwie Siostry Bui. Na ich stronie możemy przeczytać:

Siostry Bui to duet istniejący od momentu narodzin sióstr, a działający od 2009 roku. Skupia się on na kreowaniu wizji sióstr Bui za pomocą różnego rodzaju mediów – począwszy od filmu, videoartu, teatru, plastyki ciała, tańca ruchu, grafiki, rzeźby, na architekturze kończąc. Siostry działają równolegle w różnych środowiskach artystycznych w Warszawie, współtworząc projekty i autorskie inicjatywy. Siostry mają na swoim koncie już dwie premiery teatralne, sześć teledysków, kilka krótkich metraży, reklamy oraz kilkanaście mniejszych realizacji z pogranicza nowych mediów, teatru, tańca i sztuk plastycznych. W rezultacie Siostry Bui tworzą nowy, wyrazisty, bajkowy styl w świecie wideo. Połączenie ich polsko-wietnamskich korzeni z domieszką kultury francuskiej, w której dorastały, daje oryginalny, wysmakowany plastycznie efekt. Julia Bui-Ngoc, wykorzystując swoje różnorodne doświadczenia z teatru, tańca i sztuki rzeźbiarskiej, kreuje jedyne w swoim rodzaju wizje, z których Mai Bui-Ngoc – za pomocą kamery – tworzy idealnie wyważone obrazy. Siostry Bui, swobodnie mieszając gatunki, wprowadzają widza w barwny, humorystyczny i pozbawiony granic świat...

Julia Bui-Ngoc stworzyła kilkanaście prac wideo, spektakli teatralnych oraz filmów krótkometrażowych. Jej prace  były  wielokrotnie nagradzane i wystawiane w Polsce i za granicą, m.in. w Muzeum Narodowym w Pradze na Prague Quadrennial, w CSW w Warszawie, w Lubelskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, na festiwalu Japon Expo Nicea (Francja), na Readymade Film Fest w Los Angeles, na Sorbonie w Paryżu. Przez wiele lat związana z teatrem Gardzienice, była w obsadzie takich spektakli jak Metamorfozy, Elektra i Waza Francis. Pracowała jako choreografka przy produkcji Ifigenii w Aulidzie OPT Gardzienice. Występowała i prowadziła warsztaty dla grup krajowych i zagranicznych, między innymi w Columbia University (Nowy Jork), Yale University, Teatrze LaMaMa (USA), Hebel Theatre (Berlin), moskiewskim Centrum im. Meyerholda (Moskwa), Barbican Center (Londyn), Sikyonie (Grecja) oraz w Komisji Europejskiej w Brukseli. Pracowała jako choreograf w teatrach, filmach i teledyskach. Twórczyni Szkoły Tańca z Wachlarzami Bojowymi. Wielokrotna mistrzyni Francji w chińskich sztukach walki (kung-fu wu-shu).


W kolekcji prezentujemy Lucid Dream, niezwykle plastyczny film wykonany z dużą dbałością o każdy kadr i detal oraz studenckie ćwiczenie Obiekt dźwięk, które może przypaść do gustu młodszym widzom.

Materiały dzięki uprzejmości artystki
Opracowanie: Z. Cielątkowska