opis materiału

Jeymer Gamboa

Twórca filmów i poeta. Urodził się w 1980 roku w Santa Cruz de León Cortés na Kostaryce. Studiował dziennikarstwo, produkcję filmową i literaturę latynoamerykańską na Uniwesytecie Kostaryki, gdzie pracował jako redaktor czasopisma Semanario Universidad.


Wydał tomik wierzy Días Ordinarios (Zwykłe Dni), za który otrzymał w Hiszpanii prestiżową nagrodę imienia Emilia Pradosa. Współtworzy grupę Bisonte Producciones, realizującą filmy krótkometrażowe. Studiuje obecnie realizację obrazu i dźwięku na Wydziale Projektowania, Architektury i Urbanistyki Universytetu w Buenos Aires (Argentyna), tam też mieszka i tworzy. Realizuje krótkie metraże i ćwiczenia eksperymentalne takie jak Ruido Blanco (Biały hałas, 2008) czy De cómo mirar a través de una ventana con ladrillos  (Jak patrzeć przez okno z cegły, 2009). Artysta mówi, że zarówno w jego wierszach, jak i filmach, punktem wyjścia jest obserwacja codzienności. Jego poezja pełna jest refleksji na temat rutyny, powtarzalności dni i uczucia znudzenia, jakie za sobą niosą. Gamboa podkreśla, że za każdą pracą artystyczną stoi szereg ludzi, kolektyw artystyczny, nie jednostka. Praca w grupie stanowi dla niego źródło motywacji i inspiracji. W kolekcji prezentujemy jego film Trails, charakteryzujący się plastycznie dobranymi kadrami i ujęciami w technice found footage, o którym sam artysta pisał:

Mężczyzna podróżuje samochodem z sekretnym celem: próbuje wymazać znaki, ślady i przedmioty, które zastaje podczas swojej podróży. Pamięć wizualna i uczucia są jednak silniejsze, wytrzymują próbę czasu i nalegają, aby o nich pamiętać…


Poniżej cytujemy jeden z wierszy Jeymera Gamboi, który odzwierciedla jego podejście do obrazu:

Część, która zastępuje całość
Coraz mniej pociąga mnie malarstwo.
Muszę przyznać, że podobają mi się
te obrazy Limbertha,
na których ogranicza się do malowania swoich butów.
Ograniczać: narzucać sobie ograniczenia tego, co się mówi lub robi,
wyrzekając się dobrowolnie lub po przymusem
innych możliwości czy pragnień.
Bo jest tylko to:
Para butów,
które przetrwały
kolejną zimę.

Niniejszy film był prezentowany na festiwalu IN OUT w gdańskiej Łaźni w 2011 roku.

Opracowanie: J.Plawgo