opis materiału

Grzegorz Łoznikow

Urodził się w 1987 roku w Jeleniej Górze. W obszarze jego zainteresowań znajduje się rysunek, kolaż, rzeźba, instalacje oraz wideo. Jest absolwentem Liceum Plastycznego w Cieplicach (2007), obecnie przygotowuje dyplom na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na kierunku rzeźby.

Rzeźba z kartonu w przestrzeni publicznej

W latach 2010-2011 odbywał półroczne stypendium w Academy of Fine Arts w Tjanjin w Chinach, podczas którego zrealizował serie murali i akcji performance na terenie dzielnicy Hutong. Rysunek traktuje często jako wstęp czy przygotowanie do dalszej części projektu, poprzedzający instalacje lub rzeźby. Lubi łączyć techniki, materiały oraz zestawiać nietypowe kolory, co doskonale oddają jego kolaże, często wychodzące poza ramy pracy (Historia w obrazkach, 2012). Na wystawie Cały szereg życiorysów zaprezentował m.in. dokładnie wycięte zdjęcia modelek, które umieścił bezpośrednio na ścianie galerii; stworzył w ten sposób rodzaj płaskorzeźby przypominającej modele z lekcji anatomii. W tekście do wystawy prezentującej rysunki, kolaże oraz instalacje (Bestiarium, 2012), można było przeczytać:

    Zarówno motyw mitologicznego zwierzęcia, jak i nagromadzenie niewyobrażalnej ilości detali, tworzących monadyczną jedność świata, charakteryzują kolaże i instalacje Łoznikowa. W swoich pracach artysta ilustruje niemal obsesyjną fascynację zmyśleniem, metamorfozami i transfiguracją. Korzystając z wtórnych materiałów, znajdowanych na targach staroci i śmietniskach osobliwości, tworzy złożone formalnie prace, w których kluczową rolę odgrywa strategia przekształcania i nadawania nowych jakości przedmiotom bezużytecznym. Balansowanie na granicy kiczu jest zamierzoną strategią, gdyż Łoznikow odnosi się do świata dzieciństwa i wspomnień, ale też do seksualności i cielesności iście „cybernetycznej”.

Grzegorz Łoznikow brał m.in. udział w wystawach w  galeriach Czarny Neseser, Mieszkanie Gepperta, Galeriq MD_S, CK  Agora,  Przeglądzie Młodej Sztuki w Ekstremalnych Warunkach (2009) czy festiwalach street artowych. Uczestniczył w projekcie House of Change w ramach Europejskiego Kongresu Kultury.