opis materiału

Ellen Wetmore

W swojej pracy artystycznej eksploruje cielesność; transformacjom poddaje zwłaszcza ciało kobiety. W swoich realizacjach używa różnych mediów: rzeźby, wideo, fotografii. Artystka ceni w sztuce wartości estetyczne, jak mówi: „sztuka jest sposobem na łagodzenie okrucieństwa w życiu codziennym”.

Ellen Wetmore (ur. 1972 roku) dorastała w Sagina – przemysłowym mieście w stanie Michigan w Stanach Zjednoczonych. Jest absolwentką University of Michigan oraz prestiżowej School of the Museum of Fine Arts specjalizującej się w sztukach wizualnych. Od czasu przełomowej wystawy w Boston Sculptors Gallery (2004), swój unikalny styl wypowiedzi artystycznej łączy ze sztuką feministyczną i surrealizmem.

Dzieła Ellen Wetmore łączą w sobie skrajności: lekkość i humor miesza się z grozą i przerażeniem, czasem nawet z poczuciem obrzydzenia. Artystka rozpoczyna od sprecyzowania i rozwinięcia głównej idei, której dopiero w trakcie pracy nadaje kształt za pomocą jednej z form sztuk wizualnych. Skupia się na osobistych doświadczeniach. Wizerunek własnego ciała traktuje jako punkt wyjścia; poddaje go różnorodnym modyfikacjom do czasu, aż osiągnie zamierzony cel. Krytyczka sztuki Cate McQuaid pisała o niej:
    W swojej twórczości Wetmore w komiczny sposób koloryzuje i natrząsa się z ciąży oraz innych cudów ludzkiego ciała, a także ze wszystkich cielesnych niedogodności. Jej prace są tak samo zabawne, jak przerażające.

Wideo Ellen Wetmore wyświetlane były między innymi w AIR Gallery w Nowym Jorku, na festiwalach Les Instants Video czy CologneOff. W listopadzie 2011 roku w Boston Sculptors Gallery odbyła się wystawa monograficzna artystki. Obecnie mieszka i pracuje w Fitchburgu w stanie Massachusetts. W kolekcji prezentujemy jej film Visiting Dora Maar.

Opracowanie: J.Plawgo