Unorthodox Geometry | Ursula von Rydingsvard
Dokument Nieortodoksyjna geometria, przybliża rzeźby Ursuli Von Rydingsvard z lat 90. Artystka opowiada o długim, wręcz średniowiecznym procesie twórczym podczas którego powstają jej prace. Odwiedzamy m.in. studio artystki na brooklyńskim Williamsburgu (Nowy Jork), pracownię na wsi, posiadłość Anny Hatch czy lotnisko w Warwick – wszystkie miejsca związane z jej pracami.
Film w języku angielskim z polskimi napisami.
Ursula von Rydingsvard jest artystką znaną głównie ze swoich monumentalnych rzeźb w przestrzeni publicznej. Urodziła się w 1942 roku w Deensen w Niemczech w obozie przejściowym. Rodzice Ursuli byli Polakami, a sentyment do ich języka ujawnia się czasami w tytułach prac rzeźbiarki (Czepek, Czara z bąbelkami, Maglownica). Dalsze losy Ursuli von Rydingsvard potoczyły się już na kontynencie amerykańskim, a dokładniej w Nowym Jorku. Ukończyła studia na Columbia University (dyplom w 1975 roku) i od tego czasu tworzy rzeźby, najczęściej w drzewie cedrowym. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach na świecie, szczególnie licznie zaś w Nowym Yorku (m.in. w Metropolitan Museum of Art, Museum of Modern Art, Whitney Museum of American Art, Brooklyn Museum, Walker Art Center). Obecnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku.
Film dzięki uprzejmości artystki, Marcina Giżyckiego oraz Petera O'Neill'a
Opracowanie: Z. Cielątkowska
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus