Oratorium na orkiestrę i chór mieszkańców Warszawy | Zorka Wollny
odtwarzaj/zatrzymaj - spacja|
przewiń w przód/przewiń w tył - strzałki prawo/lewo|
głośniej/ciszej - strzałki góra/dół|
jakość - q
Zorka Wollny w Kolekcji Sztuki Współczesnej
Opis materiału
Artystka, kierując się hasłami festiwalu „Warszawska Jesień” 2011 (sztuka zaangażowana, muzyka a rzeczywistość) stworzyła przestrzeń dla wszystkich, którzy czują potrzebę zabrania głosu w sprawach ważnych dla społecznej polityki miasta i kraju. 24 września 2011 w ramach festiwalu na ulicy Chmielnej w Warszawie odbył się performans z udziałem orkiestry Big Band Akwarium, działaczy rozmaitych organizacji pozarządowych oraz mieszkańców Warszawy wyłonionych podczas otwartej próby. Wydarzenie odbywało się zarazem w przestrzeni publicznej – na ulicy, jak i prywatnej – muzycy grali na balkonach i w pokojach prywatnych domów. Z połączenia muzyki, wykrzykiwanych haseł, przemów, postulatów, a także dźwięków miasta i codziennego hałasu ulicy powstał rodzaj manifestacji.
Inspiracją do stworzenia projektu były utwory wokalne z orkiestrą uwzględniane często w programach „Warszawskiej Jesieni”. Ważną kwestią performansu była sekularyzacja formy oratorium, które – oderwane od jednej instytucji – może stać się formą wyrazu pluralistycznego społeczeństwa, wielogłosem opinii i postulatów.
Za warstwę dramaturgiczną projektu odpowiadała Zorka Wollny (przy współpracy Anny Szwajgier), muzykę skomponował Artur Zagajewski.
organizacje tworzące Chór mieszkańców Warszawy:
Amnesty International, Fundacja Centrum Praw Kobiet, Fundacja MaMa, Fundacja Mederi – Pomóżmy Dzieciom, Greenpeace, Grupa Tel-Aviv, Komisja Dialogu Społecznego m. st. Warszawy ds. Mieszkań Chronionych, Kolektyw Złość, Partia Kobiet, Społeczny Komitet ds. AIDS, Stowarzyszenie Kobiet Niepełnosprawnych ONE.PL. Stowarzyszenie Ożarowska, Stowarzyszenie PRO FEMINA, Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”, Warszawska Masa Krytyczna
Zorka Wollny (1980) – oprócz serii onirycznych filmów ma w swoim dorobku cykl choreograficznych performansów zrealizowanych dla instytucji muzealnych oraz koncerty (zazwyczaj we współpracy z Anną Szwajgier). Ukończyła wydział malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obecnie broni pracy doktorskiej. Jest asystentką w Akademii Sztuki w Szczecinie.
Materiały dzięki uprzejmości artystki
Opracowanie: M. Szotkowska
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus