Take Five | Zbigniew Rybczyński
Take Five to kilkuminutowa etiuda Zbigniewa Rybczyńskiego, którą zrealizował jako dyplom operatorski w trakcie studiów w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Ten kilkuminutowy film eksperymentalny wpisuje się doskonale w ówczesną działalność Warsztatu Formy Filmowej (1970-1977), którego jednym z założycieli i najaktywniejszych twórców był właśnie Rybczyński. Zgodnie z ideą Warsztatu w Take Five mamy do czynienia z rozłożeniem medium filmowego na części pierwsze w celu jego zbadania. Szczególną uwagę w tym przypadku przyciąga obraz, powstały w wyniku wielokrotnej ekspozycji tych samych gestów aktorskich sfilmowanych w różnych kolorach kontrowego oświetlenia. Autor pozornie rezygnuje z przestrzeni, umieszczając bohaterów w absolutnej czerni, jednak to właśnie ich ruch w ramach kadru wyznacza na nowo wewnętrzną przestrzeń filmu.
Odrzucając klasyczne formy prowadzenia narracji, Rybczyński nie rezygnuje z głównej funkcji dzieła filmowego, czyli opowiadania historii. W Take Five mamy do czynienia z wyraźnie zarysowanymi bohaterami i symbolicznie przedstawioną opowieścią o rozwoju ich relacji. Ważne, ale nowatorsko użyte są takie podstawowe filmowe środki wyrazu artystycznego jak gra aktorska, plany kamery, montaż – szczególnie istotny, bo nadający opowieści przyspieszającego biegu. Rola ścieżki dźwiękowej jest również sprowadzona do niezbędnego minimum – muzyka perfekcyjnie zgrywa się z obrazem, wyznaczając tempo ruchu bohaterów, a także długość kolejnych ujęć.
W Take Five zauważyć można fascynację artysty minimalizmem i prostotą opowieści połączoną z tworzeniem perfekcyjnej iluzji obrazu filmowego, którą rozwijać będzie później choćby w nagrodzonym Oscarem Tangu (1980) czy Schodach (1987) – filmie, który luźno nawiązuje do słynnej sceny z Pancernika Potiomkina (1925) Siergieja Eisensteina.
Zbigniew Rybczyński jest polskim reżyserem, operatorem filmowym, artystą multimedialnym, laureatem Oscara. Do dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polski twórców filmów eksperymentalnych i animowanych.
Opracowanie: K. Iwańska
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus