Yuan Kite | Grzegorz Łoznikow
Praca Yuan kite powstała w ramach półrocznego stypendium autora w Academy of Fine Arts w Tjanjin w Chinach na przełomie 2010 i 2011 roku. Na pierwszy rzut oka w filmie niewiele się dzieje, widzimy postać z latawcem, kojarzonym współcześnie głównie z zabawą, na tle zrujnowanych domów. To właśnie dzielnica likwidowanych slamsów – Hutong w mieście Tianjin. Za sprawą niekorzystnych kontraktów i zastraszeń deweloperów, ludzie, którzy tam jeszcze zostali, żyją w ciągłym strachu przed eksmisją, a nie stać ich na przeprowadzenie się do lepszych mieszkań. Ta sytuacja nie spotyka się z żadną reakcją ze strony chińskich władz – ani z pomocą, ani ze sprzeciwem. Prawdopodobnie powstaną tam wkrótce nowe centra handlowe czy blokowiska dla bogatszej części społeczeństwa. Na latawcu został umieszczony znak juana, chińskiej waluty kojarzonej obecnie z dobrze rozwijającą się gospodarką. Latawiec to znana w kulturze Chin reprezentacja smoka, symbolizującego władcę. Za czasów cesarstwa wykorzystywano latawce w celach militarnych, siejąc strach wśród jednostek wroga. Latawiec zawiera w sobie dwuznaczność: odnosi się do tej gorzkiej rzeczywistości zarazem jako zabawka i jako symbol władzy.
Grzegorz Łoznikow urodził się w 1987 roku w Jeleniej Górze. W obszarze jego zainteresowań znajduje się rysunek, kolaż, rzeźba, instalacje oraz video. Jest absolwentem Liceum Plastycznego w Cieplicach (2007), obecnie przygotowuje dyplom na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na kierunku rzeźby.
Niniejszy film był prezentowany na Festiwalu IN OUT w gdańskiej Łaźni w 2011 roku.
Opracowanie: Z. Cielątkowska
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus