Adi Matei | The bone
Wideo rumuńskiego artysty The bone (Kość), to krótka, przejrzysta, opowiedziana za pomocą sekwencji logicznie następnujących po sobie ujęć prosta historia. Narracja wizualna czytana niedosłownie może stać się uniwersalną metaforą.
Na jasnym kamieniu leżącym na trawie, mężczyzna odrysowuje kształt kości. Kolejne fragmenty filmu pokazują, jak za pomocą różnych narzędzi odcina zbędne elementy tworzywa tak, aby w końcu uzyskać idealny, zgodny z rysunkiem kształt. W ruchach jego rąk widać zdecydowanie i pewność wynikającą z niewątpliwej znajomości rzemiosła. W kilku dynamicznie zmontowanych ujęciach obserwować można etapy powstawania nowej bryły. Wkrótce mężczyzna trzyma już w dłoni gładką, białą, wykończoną z pietyzmem kość, którą niemal od razu zakopuje w przygotowanym wcześniej wgłębieniu w ziemi. Po obejrzeniu The bone nasuwa się pytanie: dlaczego praca wykonana z takim poświęceniem i dokładnością, wymagająca warsztatu i doświadczenia zostaje natychmiast zakopana? Dlaczego właściwie od razu, zanim zdąży zostać zanotowana w powszechnej świadomości, znika? Artysta tak komentuje swój film:
Całe lata spędzone na nauce i doskonaleniu umiejętności, masa poświęconej energii, żeby ostatecznie zdać sobie sprawę, że nie możesz ich użyć... Animowany bulldog, bohater kreskówki Tom i Jerry wykazuje ogromną zaborczość w stosunku do swojej kości, więc zakopuje ją, żeby mieć pewność, że jej nie zgubi. Bardzo dziwne jest jednak to, że w pewnym momencie zapominasz, gdzie zakopałeś swoje rzeczy…
Adi Matei urodził się w 1980 w Galati w Rumunii. Obecnie mieszka i tworzy w Bukareszcie i Cluj-Napoca. Studiował na Uniwersytecie Sztuki i Designu w Cluj-Napoca. Jego prace były pokazywane i nagradzane na wielu festiwalach sztuki w Europie.
Niniejszy film był prezentowany na Festiwalu IN OUT w gdańskiej Łaźni w 2011 roku.
Opracowanie: J. Plawgo
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus