1,5 m | Łukasz Roth
Artykuł 47 prawa o ruchu drogowym stanowi, że dopuszcza się zatrzymanie i postój pojazdów na chodniku pod warunkiem, że przestrzeń pozostawiona dla pieszych jest nie mniejsza niż 1,5 m i nie utrudnia im ruchu. W akcji udokumentowanej w filmie 1,5 m Łukasz Roth przemierza ulice miasta i za pomocą specjalnie skonstruowanego wałka malarskiego wytycza linię, która wyznacza granicę przestrzeni zastrzeżonej dla ruchu pieszego. Samochody, które tę przestrzeń naruszają artysta oznacza linią z farby, która, gdyby nie niezgodne z prawem parkowanie, powinna w całości znaleźć się na chodniku.
Celem akcji była chęć zwrócenia uwagi na problem i wywołanie dyskusji. Była to odpowiedź na sposób parkowania przez kierowców w okolicy miejsca mojego zamieszkania. Notoryczne zastawianie chodnika bardzo utrudniało, a momentami uniemożliwiało korzystanie z chodnika przy ruchliwej ulicy w centrum miasta. Problem był szczególnie dotkliwy dla osób niepełnosprawnych oraz z wózkiem dziecięcym. 1,5 metra to minimum gwarantowane pieszym przez prawo. Jest to przestrzeń niezbędna, aby ludzie mogli się minąć na chodniku oraz żeby osoba z wózkiem dziecięcym lub niepełnosprawna ruchowo mogła przejechać wózkiem i nim manewrować.
Łukasz Roth w rozmowie z onet.pl.
Akcja Łukasza Rotha to głos w sprawie prawa do przestrzeni publicznej i zasad, którymi kierujemy się, dokonując bieżącej interpretacji prawa. Czy przepis wyznaczający dla pieszych półtorametrowy pas przestrzeni to regulacja utrudniająca życie kierowcom czy gwarancja podstawowego prawa do przestrzeni miejskiej dla pieszych, w szczególności dla rodziców z wózkami i osób niepełnosprawnych?
Film
był prezentowany w ramach 7. edycji Festiwalu IN OUT organizowanego przez CSW
Łaźnia w Gdańsku. Narodowy Instytut Audiowizualny był partnerem wydarzenia.
Łukasz Roth (ur. 1986 w
Bielsku-Białej) jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie gdzie
ukończył intermedia, wzornictwo przemysłowe i projektowanie mody. W ramach stypendium Socrates-Erasmus
realizował w Uniwersytecie Aalto w Helsinkach studia interdyscyplinarne na
wydziałach Media Lab, Industrial Design oraz Fashion Design (2010). W swojej
działalności łączy doświadczenie z zakresu projektowania produktu, ubioru,
sztuki wideo oraz performance. Jego prace były wystawiane m.in. w katowickim
Rondzie Sztuki, na Zamku w Cieszynie i w Galerii Bielskiej BWA. W 2011 roku w duecie
Zuchy ŻKS zwyciężył w konkursie Fresh
Zone w ramach krakowskiego festiwalu ArtBoom, gdzie realizował projekt Makkabi Wraca do gry.
Opracowanie: M. Banasiak
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus