spektakl

Wiśniowy sad | Izabella Cywińska

Wideo, 1:39:56, reż. Izabella Cywińska, 2013 producent: Narodowy Instytut Audiowizualny, Telewizja Polska S.A.

szczegóły materiału

twórcy i obsada

Opis

Izabella Cywińska powróciła do poznańskiego Teatru Nowego. Dawna dyrektor sceny, z którą święciła sukcesy w latach 70. i 80., przywitała się z publicznością Wiśniowym sadem Antona Czechowa. „A teraz jestem jak Raniewska, która wraca do swojego rodzinnego gniazda. Mój pobyt w Poznaniu był jednym wielkim wzruszeniem” – mówiła reżyserka przed premierą.

Przedstawienie okazało się nostalgiczną opowieścią o nieuchronnym przemijaniu, a zarazem o nieudanych próbach ponownego „wejścia do tej samej rzeki”. Oto Lubow Raniewska przyjeżdża do rodzinnego majątku po długim pobycie w Paryżu. W bagażu dźwiga sporo doświadczeń, rozczarowania, porażki, no i długi. Żeby się z tym uporać, musiałaby przekreślić wszystko, do czego tęskniła – sprzedać tytułowy sad, który jest dla niej symbolem azylu. W ujęciu Cywińskiej Czechowowska komedia, bo taki jest podtytuł sztuki, rozgrywa się przede wszystkim w planie psychologicznym. To nie jest „pożegnanie z epoką” (Wiśniowy sad często interpretowano jako głos w sprawie społecznych przemian, widziano w nim obraz postępującej nowoczesności). Spektakl skupia się na indywidulanym, ludzkim dramacie.

Reżyserka ostentacyjnie ujęła historię Raniewskiej w ramy tradycyjnego teatru, co dobrze widać w telewizyjnej wersji inscenizacji – w scenografii (pochłaniający wszystko bluszcz, przemieniający dom w cmentarzysko) i w sposobie prowadzenia niektórych ról (First w wykonaniu Michała Grudzińskiego odwołuje się do typowej figury starego sługi). Równocześnie Cywińska podkreślała sztuczność scenicznej rzeczywistości – zaczęła telewizyjny Wiśniowy sad od głosów z offu, pokazała zespół techniczny przygotowujący się do nagrania. Dokonywała też tzw. zmian otwartych dekoracji, które na tle muzyki Jerzego Satanowskiego zdawały się redukować stary majątek do domku-zabawki, wprawianego w ruch za sprawą nakręcanego mechanizmu.


Personalia
Cywińska pojawiła się w 2013 roku w Teatrze Nowym na zaproszenie dyrektora tej sceny, Piotra Kruszczyńskiego. Umówili się, że przedstawienie będzie pointować czas nieobecności artystki w Nowym – reżyserka prowadziła go od 1973 do 1989 roku. Uczyniła z poznańskiego teatru ciekawe miejsce dyskusji o kwestiach egzystencjalnych i społecznych. Odkryła reżyserski talent Janusza Nyczaka, a później Janusza Wiśniewskiego, realizującego na scenie przy ulicy Dąbrowskiego 5 autorski teatr. Przy Wiśniowym sadzie Cywińska miała sposobność pracować z osobami należącymi kiedyś do jej aktorskiego zespołu: Michałem Grudzińskim i Tadeuszem Drzewieckim.

Głosy z
widowni
„Izabella Cywińska w wielkim stylu wróciła po 24 latach do Teatru Nowego” – pisała w poznańskim wydaniu „Gazety Wyborczej” Marta Kaźmierska. Klasyczny, stonowany Czechow przypadł do gustu widzom w stolicy Wielkopolski. Szczególnie doceniono kreację Antoniny Choroszy jako Raniewskiej. Loża Patronów Teatru Nowego uhonorowała aktorkę Srebrną Maską. „Czechow najwyraźniej mi sprzyja” –  powiedziała przy tej okazji, nawiązując do nagrody, którą otrzymała w 1996 roku za interpretację postaci Maszy w Czajce.


Na marginesie
Sceniczna premiera Wiśniowego sadu nie tylko uświetniała powrót Cywińskiej, ale także kończyła obchody 90-lecia Teatru Nowego. „Bardzo się ucieszyłam, kiedy zobaczyłam, że stoicie państwo nawet pod ścianami. Bo w tym teatrze zawsze tak było, że widzowie nie mieścili się na widowni” – wspominała po premierze reżyserka. Wiśniowy sad powrócił na dużą scenę w 2015 roku, przy okazji promocji biograficznej książki Cywińskiej – Dziewczyna z kamienia.

O reżyserze

Zdjęcie reżysera
fot. Fototeka/Krzysztof Fus

Izabella Cywińska

(ur. 1935) – reżyserka teatralna i filmowa, absolwentka studiów etnograficznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Debiutowała w 1965 roku Dozorcą Harolda Pintera w Teatrze im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Pracowała m.in. w warszawskim Teatrze Współczesnym i w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie. W latach 1970–1973 kierowała Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, pełniąc funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego. Od 1973 do 1989 roku była związana z Teatrem Nowym w Poznaniu jako dyrektor naczelny i artystyczny.

zobacz fotokonteksty

zobacz także

 • spektakl Wideo 1:20:13 Szczęśliwe dni | Antoni Libera Telewizyjna wersja Beckettowskich „Szczęśliwych dni” w reżyserii Antoniego Libery rejestruje jeden z etapów istnienia spektaklu. Jego historia zaczęła się w 1995 roku i trwa do tej pory, wciąż napędzana aktorskim kunsztem Mai Komorowskiej.
  spektakl Wideo 1:20:13 Szczęśliwe dni | Antoni Libera Telewizyjna wersja Beckettowskich „Szczęśliwych dni” w reżyserii Antoniego Libery rejestruje jeden z etapów istnienia spektaklu. Jego historia zaczęła się w 1995 roku i trwa do tej pory, wciąż napędzana aktorskim kunsztem Mai Komorowskiej.
 • dokument Wideo 56:22 Skrywana obecność | Jerzy Kalina Jedyny film dokumentalny poświęcony w całości Jerzemu Grzegorzewskiemu – w Skrywanej obecności wybitny reżyser teatralny, scenograf, dyrektor teatrów obszernie opowiada o swoim życiu i pracy.
  dokument Wideo 56:22 Skrywana obecność | Jerzy Kalina Jedyny film dokumentalny poświęcony w całości Jerzemu Grzegorzewskiemu – w Skrywanej obecności wybitny reżyser teatralny, scenograf, dyrektor teatrów obszernie opowiada o swoim życiu i pracy.
 • spektakl Wideo 1:58:04 Mazepa | Gustaw Holoubek Gustaw Holoubek wpasował dramat Juliusza Słowackiego we współczesny kontekst, zauważając, że historię pazia króla Jana Kazimierza zakochanego w młodej żonie Wojewody czytać można jako romans kryminalny, a nawet dreszczowiec. Nie wiązało się to z trywializacją utworu, wciąż chodziło o słowo poety.
  spektakl Wideo 1:58:04 Mazepa | Gustaw Holoubek Gustaw Holoubek wpasował dramat Juliusza Słowackiego we współczesny kontekst, zauważając, że historię pazia króla Jana Kazimierza zakochanego w młodej żonie Wojewody czytać można jako romans kryminalny, a nawet dreszczowiec. Nie wiązało się to z trywializacją utworu, wciąż chodziło o słowo poety.
 • spektakl Wideo 1:17:23 Przygoda | Jan Englert Jan Englert świętuje półwiecze aktorstwa. Z tej okazji w Teatrze Telewizji reżyseruje oraz gra główną rolę w Przygodzie Sándora Máraiego. O tekście węgierskiego prozaika mówi, że to zawodowa gratka, a o jubileuszu, że to wejście jedną nogą do trumny.
  spektakl Wideo 1:17:23 Przygoda | Jan Englert Jan Englert świętuje półwiecze aktorstwa. Z tej okazji w Teatrze Telewizji reżyseruje oraz gra główną rolę w Przygodzie Sándora Máraiego. O tekście węgierskiego prozaika mówi, że to zawodowa gratka, a o jubileuszu, że to wejście jedną nogą do trumny.
 • spektakl Wideo 1:17:00 Przygoda pana Trapsa | Konrad Swinarski Swoją inscenizacją sztuki Friedricha Dürrenmatta Konrad Swinarski zdradza przepis na telewizyjny przebój. Współczesny moralitet realizuje w stylu teatru sensacji.
  spektakl Wideo 1:17:00 Przygoda pana Trapsa | Konrad Swinarski Swoją inscenizacją sztuki Friedricha Dürrenmatta Konrad Swinarski zdradza przepis na telewizyjny przebój. Współczesny moralitet realizuje w stylu teatru sensacji.

podziel się wrażeniami