słuchowisko

Wieczór Trzech Króli | William Shakespeare

Audio, 1:59:13, reż. Erwin Axer, 1951 producent: Polskie Radio

szczegóły materiału

twórcy i obsada

Opis

Słuchowisko według sztuki Williama Shakespeare’a w reżyserii Erwina Axera jest echem spektaklu, które inscenizator wystawił w warszawskim Teatrze Współczesnym.
Szekspirowska komedia omyłek rozgrywa się w fikcyjnej krainie Ilirii. U jej wybrzeży rozbija się statek i wyrzuca na brzeg bliźnięta – Violę oraz Sebastiana. Katastrofa rozdziela rodzeństwo. Dziewczyna w przebraniu mężczyzny zaczyna służbę na dworze księcia Orsino, w którym się podkochuje. Władca Ilirii darzy zaś uczuciem Olivię, która z kolei coraz bardziej przychylnym okiem spogląda na książęcego sługę, czyli Violę. Jakby tych gier z tożsamością i płcią było mało, odnajduje się Sebastian. Olivia bierze z nim potajemny ślub, jest bowiem pewna, że oddaje rękę Violi.

Personalia
Jak poradzić sobie w teatrze radiowym z gmatwaniną zdarzeń? Niezbędny jest narrator (Antoni Bohdziewicz). W słuchowisku prowadzi on słuchaczy przez szekspirowski świat, w którym nie ma jedności miejsca, czasu i akcji. Pomaga zorientować się w sytuacji, wiąże wątki, tłumaczy motywacje postaci. Nagranie z 1951 roku jest echem przedstawienia wystawionego rok wcześniej przez Axera w stołecznym Teatrze Współczesnym. Ten sam przekład autorstwa Stanisława Dygata, muzyka Stanisławy Leszczyńskiej (staroangielskie motywy muzyczne są ważnym elementem słuchowiska), a wreszcie i obsada, na czele z Zofią Mrozowską w roli Violi, Tadeuszem Łomnickim jako Sebastianem oraz ze Stanisławem Jaśkiewiczem jako księciem Orsino.

ilustracja: Frederick Richard Pickersgill, Orsino and Viola, 1850, Wikimedia Commons, PD

O reżyserze

Zdjęcie reżysera
fot. Hartwig Edward/NAC

Erwin Axer

(1917–2012) – reżyser teatralny i dyrektor teatru, pisarz, pedagog. W 1939 roku ukończył wydział reżyserii Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie pod kierunkiem Leona Schillera. Zadebiutował w rodzinnym Lwowie pod okupacją sowiecką Panną Maliczewską Gabrieli Zapolskiej (1941) w Polskim Teatrze Dramatycznym. W latach 1946–1949 reżyserował i należał do kierownictwa Teatru Kameralnego Domu Żołnierza w Łodzi. W latach 1949–1981 był dyrektorem Teatru Współczesnego w Warszawie, a reżyserował w nim do roku 2001.

jesteś w ścieżce tematycznej

  • zdjęcie Gdyby dziś Łomnicki…

    Gdyby dziś Łomnicki…

    idź tą ścieżką
    Pisano o nim, że potrafi „przeskakiwać” własne role, zapominać o tyle razy wypróbowanych środkach. Był największym aktorem swoich czasów. Zmieniał się wraz z nimi, wciąż pokazując na scenie inne oblicze.

zobacz także

  • słuchowisko Audio 1:27:50 Hamlet | William Shakespeare „Hamlet” Williama Shakespeare’a w reżyserii Waldemara Modestowicza brzmi jak nigdy dotąd. W słuchowisku wykorzystane są najnowsze rozwiązania systemu dźwięku przestrzennego.
    słuchowisko Audio 1:27:50 Hamlet | William Shakespeare „Hamlet” Williama Shakespeare’a w reżyserii Waldemara Modestowicza brzmi jak nigdy dotąd. W słuchowisku wykorzystane są najnowsze rozwiązania systemu dźwięku przestrzennego.

podziel się wrażeniami