dokument

Skrywana obecność | Jerzy Kalina

Wideo, 56:22, 2003 producent: Studio Filmowe "WIR", Telewizja Polska S.A.

szczegóły materiału

twórcy i obsada

Opis

Jedyny film dokumentalny poświęcony w całości Jerzemu Grzegorzewskiemu – w Skrywanej obecności wybitny reżyser teatralny, scenograf, dyrektor teatrów obszernie opowiada o swoim życiu i pracy.

Grzegorzewski unikał mediów, zwłaszcza filmowców oraz fotografów. To, że się zgodził na ten dokument, wynikało zapewne ze znajomości z Jerzym Kaliną, z którym współpracował w warszawskim Teatrze Studio, jak i z jego ówczesnej sytuacji – właśnie zrezygnował z dyrekcji w Teatrze Narodowym, ale wciąż pracował tam jako reżyser. Swoim zwyczajem autokreację łączy z poczuciem humoru, także na własny temat – o swej sytuacji po dymisji mówi nie tylko jako o odzyskanej wolności, ale odnosi ją też do faktu ściągnięcia znad widowni sali Bogusławskiego ogromnego kryształowego żyrandola, który jakoby psuł akustykę. Zdaniem Grzegorzewskiego miejsce to straciło prestiż, szyk i należało je porzucić.

Jego opowieść uzupełniają fragmenty przedstawień z całego dorobku, dokumentacja fotograficzna i wypowiedzi współpracowników, nagrane we wnętrzach Teatru Narodowego w trakcie próby Wesela
 Stanisława Wyspiańskiego. Wzywa ich do głosu przez interkom inspicjentka, Ewa Dworecka, z którą reżyser współpracował od wielu lat.  Opowieść o Grzegorzewskim nie możne obyć się bez anegdoty: honorarium, jakiego sobie zażyczył za udział w filmie, to były oprawki okularów marki Cartier, upatrzone w sklepie firmowym.

zobacz także

 • dokument Wideo 55:24 Prorok w teatrze | Jerzy Kalina Krystian Lupa w roli demiurga. Artysta grzmi z antycznej widowni podczas prób do Zaratustry wg Friedricha Nietzschego, wystawianego w ateńskim amfiteatrze Herod Atticus Odeon. Jerzy Kalina dokumentuje przygotowania do tego spektaklu.
  dokument Wideo 55:24 Prorok w teatrze | Jerzy Kalina Krystian Lupa w roli demiurga. Artysta grzmi z antycznej widowni podczas prób do Zaratustry wg Friedricha Nietzschego, wystawianego w ateńskim amfiteatrze Herod Atticus Odeon. Jerzy Kalina dokumentuje przygotowania do tego spektaklu.
 • spektakl Wideo 1:58:04 Mazepa | Gustaw Holoubek Gustaw Holoubek wpasował dramat Juliusza Słowackiego we współczesny kontekst, zauważając, że historię pazia króla Jana Kazimierza zakochanego w młodej żonie Wojewody czytać można jako romans kryminalny, a nawet dreszczowiec. Nie wiązało się to z trywializacją utworu, wciąż chodziło o słowo poety.
  spektakl Wideo 1:58:04 Mazepa | Gustaw Holoubek Gustaw Holoubek wpasował dramat Juliusza Słowackiego we współczesny kontekst, zauważając, że historię pazia króla Jana Kazimierza zakochanego w młodej żonie Wojewody czytać można jako romans kryminalny, a nawet dreszczowiec. Nie wiązało się to z trywializacją utworu, wciąż chodziło o słowo poety.
 • spektakl Wideo 1:17:00 Wizyta starszej pani | Jerzy Gruza Barbara Krafftówna nakłada maskę, aby pokazać prawdę skrzywdzonej kobiety. „Wizyta starszej pani” Friedricha Dürrenmatta przygotowana przez Jerzego Gruzę.
  spektakl Wideo 1:17:00 Wizyta starszej pani | Jerzy Gruza Barbara Krafftówna nakłada maskę, aby pokazać prawdę skrzywdzonej kobiety. „Wizyta starszej pani” Friedricha Dürrenmatta przygotowana przez Jerzego Gruzę.
 • spektakl Wideo 1:34:00 Makbet | Andrzej Wajda Pogranicza kina i teatru. Andrzej Wajda realizuje w telewizji minimalistycznego, uwspółcześnionego „Makbeta” Williama Shakespeare’a, posiłkując się komputerową technologią.
  spektakl Wideo 1:34:00 Makbet | Andrzej Wajda Pogranicza kina i teatru. Andrzej Wajda realizuje w telewizji minimalistycznego, uwspółcześnionego „Makbeta” Williama Shakespeare’a, posiłkując się komputerową technologią.
 • słuchowisko Audio 1:33:57 Niemcy | Leon Kruczkowski „Niemcy” Leona Kruczkowskiego w reżyserii Jerzego Rakowieckiego – próba polemiki ze złowrogim stereotypem utrwalonym po II wojnie światowej.
  słuchowisko Audio 1:33:57 Niemcy | Leon Kruczkowski „Niemcy” Leona Kruczkowskiego w reżyserii Jerzego Rakowieckiego – próba polemiki ze złowrogim stereotypem utrwalonym po II wojnie światowej.

podziel się wrażeniami