dokument

Rozmowy warsztatowe | Barbara Sieroslawski

Wideo, 22:04, 2015 producent: Barbara Sieroslawski

szczegóły materiału

twórcy i obsada

Opis

Rozmowy warsztatowe, dokument Barbary Sieroslawski, toczą się wokół twórczości Jerzego Grzegorzewskiego. Ich uczestnikami są teatralni rzemieślnicy – osoby, które po skończonym widowisku nie wychodzą do ukłonów.

Skrzydła szybowca, „wnętrzności” pianina, pantografy – takie przedmioty stanowiły charakterystyczną materię spektakli Jerzego Grzegorzewskiego.  Dziś te obiekty są scenograficzną spuścizną po wielkim inscenizatorze. Barbara Sieroslawski włącza kamerę jednak nie dlatego, aby porozmawiać o nich z artystycznymi współpracownikami reżysera. Nie oddaje też głosu teatrologom, dokopującym się do kolejnych pokładów znaczeń, które niósł teatr Grzegorzewskiego. Ją interesuje zdanie rzemieślników – szefów teatralnych pracowni, brygadierów sceny, rekwizytorów. No bo jak tu dać sobie radę, kiedy skrzydła szybowca mają 7,35 metra długości, a winda w warszawskim Teatrze Studio „tylko” 6 metrów wysokości?

Z jednej strony mamy więc okazję poznać, i to w dosłownym znaczeniu, kulisy sceny, z drugiej zaś – co chyba nawet istotniejsze – anonimowych na co dzień ludzi teatru. Grzegorz Białek, stolarz z Teatru Studio, tak wspomina pracę przy przedstawieniach Grzegorzewskiego: „Te wszystkie działania doprowadzały do niesamowitych efektów, których się człowiek zupełnie nie spodziewał. Czasami człowiek psioczył, bo przychodziło dźwigać te ciężkie elementy, rżnąć, wycinać z nich, to co chciał pan dyrektor. Ale potem, jak się to zobaczyło, to było wiadomo, po co się to robiło”.

zobacz także

 • słuchowisko Audio 45:04 Andy | Krzysztof Czeczot Radiofoniczne wydarzenie – dzieło Teatru Polskiego Radia wg scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Czeczota to perfekcyjnie zrealizowane słuchowisko o dźwiękowcu, który zatraca się w świecie fonii.
  słuchowisko Audio 45:04 Andy | Krzysztof Czeczot Radiofoniczne wydarzenie – dzieło Teatru Polskiego Radia wg scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Czeczota to perfekcyjnie zrealizowane słuchowisko o dźwiękowcu, który zatraca się w świecie fonii.
 • spektakl Wideo 1:30:00 Trąd w pałacu sprawiedliwości | Gustaw Holoubek „Trąd w Pałacu Sprawiedliwości“ Ugo Bettiego jest ważnym tytułem na zawodowej drodze Gustawa Holoubka. W tej sztuce debiutował w Warszawie. Po latach z sukcesem wyreżyserował ją w Teatrze Telewizji
  spektakl Wideo 1:30:00 Trąd w pałacu sprawiedliwości | Gustaw Holoubek „Trąd w Pałacu Sprawiedliwości“ Ugo Bettiego jest ważnym tytułem na zawodowej drodze Gustawa Holoubka. W tej sztuce debiutował w Warszawie. Po latach z sukcesem wyreżyserował ją w Teatrze Telewizji
 • słuchowisko Audio 1:59:13 Wieczór Trzech Króli | William Shakespeare Słuchowisko według sztuki Williama Shakespeare’a w reżyserii Erwina Axera jest echem spektaklu, które inscenizator wystawił w warszawskim Teatrze Współczesnym.
  słuchowisko Audio 1:59:13 Wieczór Trzech Króli | William Shakespeare Słuchowisko według sztuki Williama Shakespeare’a w reżyserii Erwina Axera jest echem spektaklu, które inscenizator wystawił w warszawskim Teatrze Współczesnym.
 • spektakl Wideo 51:00 Marmieładow | Jan Świderski Poruszający Jan Świderski w monodramie na podstawie najsłynniejszej powieści Fiodora Dostojewskiego
  spektakl Wideo 51:00 Marmieładow | Jan Świderski Poruszający Jan Świderski w monodramie na podstawie najsłynniejszej powieści Fiodora Dostojewskiego
 • spektakl Wideo 56:06 Ô douce nuit (Cicha noc) | Tadeusz Kantor W Cichej nocy Tadeusz Kantor w scenerii zburzonego domu przywołuje nie tylko narodziny i ukrzyżowanie Jezusa, ale też historię Europy wyznaczaną przez rewolucje i wojny prowadzące do masowych rzezi.
  spektakl Wideo 56:06 Ô douce nuit (Cicha noc) | Tadeusz Kantor W Cichej nocy Tadeusz Kantor w scenerii zburzonego domu przywołuje nie tylko narodziny i ukrzyżowanie Jezusa, ale też historię Europy wyznaczaną przez rewolucje i wojny prowadzące do masowych rzezi.

podziel się wrażeniami