słuchowisko

Proces | Franz Kafka

Audio, 1:24:06, reż. Zbigniew Kopalko, 1957 producent: Polskie Radio

szczegóły materiału

twórcy i obsada

Opis

Jacek Woszczerowicz gra Józefa K. w Procesie Franza Kafki – słuchowisku Polskiego Radia z 1957 roku, na rok przed słynną kreacją w stołecznym Teatrze Ateneum.
Słuchowisko wg prozy Franciszka Kafki, bo tak spolszczano imię pisarza w latach 50., poprzedzało powojenne dzieje sceniczne tego utworu. Bankowy urzędnik zostaje pewnego dnia bezpodstawnie oskarżony. Chce oczyścić się z winy, o której nie ma pojęcia. Sala rozpraw. Kancelarie. Adwokat. Komisja śledcza. Państwowa machina i koszmar człowieka, usiłującego wyrwać się z beznadziejnej sytuacji.

Personalia
Radiowy spektakl został przygotowany w 1957 roku przez Zbigniewa Kopalkę (jako pierwszy polski reżyser radiowy otrzymał on dwa lata później prestiżowe wyróżnienie Prix Italia, przyznawane twórcom radiowym i telewizyjnym). W Procesie ważna jest ilustracja muzyczna. Stanowi przerywnik między kolejnymi epizodami, ale też buduje nastrój widowiska, oddaje grozę i absurd sytuacji. Niektóre motywy, takie jak La Titina, powracają kilka razy. Główną rolę gra Jacek Woszczerowicz. W następnym roku raz jeszcze wcieli się w Józefa K. w warszawskim Teatrze Ateneum. Będzie to jedna z jego największych ról. Pisano o niej: „
Woszczerowicz przedstawia człowieka, który buntuje się jeszcze, nie chce poddać się absurdowi (…), poszukuje jakiejś sprawiedliwości”. Aktor pokazał w niej los człowieka XX wieku, niszczonego przez potwora współczesnej cywilizacji.

ilustracja: fot. Kay Gaensler, Flickr, CC BY NC SA

O reżyserze

Zdjęcie reżysera
fot. archiwum Polskiego Radia

Zbigniew Kopalko

(1909–1996) – studiował na wydziale humanistycznym Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, gdzie rozpoczął pracę w miejscowej rozgłośni radiowej jako realizator słuchowisk. Po II wojnie światowej działał w radiu toruńskim i łódzkim; od 1948 roku w Warszawie. Stworzył m.in. cykl słuchowisk Mistrzowie sceny polskiej.

zobacz także

 • dokument Wideo 21:22 Istnieje tylko to, co się widzi | Andrzej Sapija Dokumentalista Andrzej Sapija raz jeszcze powraca do postaci Tadeusza Kantora, tym razem sięga do jego zapisków i szkiców z zagranicznych wojaży.
  dokument Wideo 21:22 Istnieje tylko to, co się widzi | Andrzej Sapija Dokumentalista Andrzej Sapija raz jeszcze powraca do postaci Tadeusza Kantora, tym razem sięga do jego zapisków i szkiców z zagranicznych wojaży.
 • słuchowisko Audio 59:22 W małym dworku | Stanisław Ignacy Witkiewicz Początki radiowej kariery Helmuta Kajzara, który w 1969 roku wyreżyserował W małym dworku Stanisława Ignacego Witkiewicza.
  słuchowisko Audio 59:22 W małym dworku | Stanisław Ignacy Witkiewicz Początki radiowej kariery Helmuta Kajzara, który w 1969 roku wyreżyserował W małym dworku Stanisława Ignacego Witkiewicza.
 • dokument Wideo 55:24 Prorok w teatrze | Jerzy Kalina Krystian Lupa w roli demiurga. Artysta grzmi z antycznej widowni podczas prób do Zaratustry wg Friedricha Nietzschego, wystawianego w ateńskim amfiteatrze Herod Atticus Odeon. Jerzy Kalina dokumentuje przygotowania do tego spektaklu.
  dokument Wideo 55:24 Prorok w teatrze | Jerzy Kalina Krystian Lupa w roli demiurga. Artysta grzmi z antycznej widowni podczas prób do Zaratustry wg Friedricha Nietzschego, wystawianego w ateńskim amfiteatrze Herod Atticus Odeon. Jerzy Kalina dokumentuje przygotowania do tego spektaklu.
 • słuchowisko Audio 38:42 Mołotow | Sławomir Mrożek „Mołotow” w reżyserii Bogdana Cioska jest słuchowiskiem ze specjalnym udziałem autora. Narratorowi głosu użycza Sławomir Mrożek
  słuchowisko Audio 38:42 Mołotow | Sławomir Mrożek „Mołotow” w reżyserii Bogdana Cioska jest słuchowiskiem ze specjalnym udziałem autora. Narratorowi głosu użycza Sławomir Mrożek
 • spektakl Wideo 1:17:23 Przygoda | Jan Englert Jan Englert świętuje półwiecze aktorstwa. Z tej okazji w Teatrze Telewizji reżyseruje oraz gra główną rolę w Przygodzie Sándora Máraiego. O tekście węgierskiego prozaika mówi, że to zawodowa gratka, a o jubileuszu, że to wejście jedną nogą do trumny.
  spektakl Wideo 1:17:23 Przygoda | Jan Englert Jan Englert świętuje półwiecze aktorstwa. Z tej okazji w Teatrze Telewizji reżyseruje oraz gra główną rolę w Przygodzie Sándora Máraiego. O tekście węgierskiego prozaika mówi, że to zawodowa gratka, a o jubileuszu, że to wejście jedną nogą do trumny.

podziel się wrażeniami