słuchowisko

Proces | Franz Kafka

Audio, 1:24:06, reż. Zbigniew Kopalko, 1957 producent: Polskie Radio

szczegóły materiału

twórcy i obsada

Opis

Jacek Woszczerowicz gra Józefa K. w Procesie Franza Kafki – słuchowisku Polskiego Radia z 1957 roku, na rok przed słynną kreacją w stołecznym Teatrze Ateneum.
Słuchowisko wg prozy Franciszka Kafki, bo tak spolszczano imię pisarza w latach 50., poprzedzało powojenne dzieje sceniczne tego utworu. Bankowy urzędnik zostaje pewnego dnia bezpodstawnie oskarżony. Chce oczyścić się z winy, o której nie ma pojęcia. Sala rozpraw. Kancelarie. Adwokat. Komisja śledcza. Państwowa machina i koszmar człowieka, usiłującego wyrwać się z beznadziejnej sytuacji.

Personalia
Radiowy spektakl został przygotowany w 1957 roku przez Zbigniewa Kopalkę (jako pierwszy polski reżyser radiowy otrzymał on dwa lata później prestiżowe wyróżnienie Prix Italia, przyznawane twórcom radiowym i telewizyjnym). W Procesie ważna jest ilustracja muzyczna. Stanowi przerywnik między kolejnymi epizodami, ale też buduje nastrój widowiska, oddaje grozę i absurd sytuacji. Niektóre motywy, takie jak La Titina, powracają kilka razy. Główną rolę gra Jacek Woszczerowicz. W następnym roku raz jeszcze wcieli się w Józefa K. w warszawskim Teatrze Ateneum. Będzie to jedna z jego największych ról. Pisano o niej: „
Woszczerowicz przedstawia człowieka, który buntuje się jeszcze, nie chce poddać się absurdowi (…), poszukuje jakiejś sprawiedliwości”. Aktor pokazał w niej los człowieka XX wieku, niszczonego przez potwora współczesnej cywilizacji.

ilustracja: fot. Kay Gaensler, Flickr, CC BY NC SA

O reżyserze

Zdjęcie reżysera
fot. archiwum Polskiego Radia

Zbigniew Kopalko

(1909–1996) – studiował na wydziale humanistycznym Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, gdzie rozpoczął pracę w miejscowej rozgłośni radiowej jako realizator słuchowisk. Po II wojnie światowej działał w radiu toruńskim i łódzkim; od 1948 roku w Warszawie. Stworzył m.in. cykl słuchowisk Mistrzowie sceny polskiej.

zobacz także

 • słuchowisko Audio 1:33:29 Pigmalion | George Bernard Shaw Halina Mikołajska i Jacek Woszczerowicz w najbardziej znanej sztuce George’a Bernarda Shaw w reżyserii Michała Meliny.
  słuchowisko Audio 1:33:29 Pigmalion | George Bernard Shaw Halina Mikołajska i Jacek Woszczerowicz w najbardziej znanej sztuce George’a Bernarda Shaw w reżyserii Michała Meliny.
 • spektakl Wideo 1:55:41 H. | Jan Klata Z Hamleta w postsolidarnościowym czasie i miejscu została tylko pierwsza litera imienia. Jan Klata posłużył się arcydziełem Williama Shakespeare’a, żeby w „H.” wykrzyczeć wściekłość pokolenia tych, „którzy się nie załapali”. Larum odbijało się echem w upadającej Stoczni Gdańskiej, gdzie grany był spektakl.
  spektakl Wideo 1:55:41 H. | Jan Klata Z Hamleta w postsolidarnościowym czasie i miejscu została tylko pierwsza litera imienia. Jan Klata posłużył się arcydziełem Williama Shakespeare’a, żeby w „H.” wykrzyczeć wściekłość pokolenia tych, „którzy się nie załapali”. Larum odbijało się echem w upadającej Stoczni Gdańskiej, gdzie grany był spektakl.
 • słuchowisko Audio 1:27:50 Hamlet | William Shakespeare „Hamlet” Williama Shakespeare’a w reżyserii Waldemara Modestowicza brzmi jak nigdy dotąd. W słuchowisku wykorzystane są najnowsze rozwiązania systemu dźwięku przestrzennego.
  słuchowisko Audio 1:27:50 Hamlet | William Shakespeare „Hamlet” Williama Shakespeare’a w reżyserii Waldemara Modestowicza brzmi jak nigdy dotąd. W słuchowisku wykorzystane są najnowsze rozwiązania systemu dźwięku przestrzennego.
 • spektakl Wideo 2:27:02 Wesele | Lidia Zamkow Ponad czterdzieści lat temu „Wesele“ Stanisława Wyspiańskiego w interpretacji Lidii Zamkow wywołało spore poruszenie. Nic w tym dziwnego, skoro w przedstawieniu zabrakło chociażby Chochoła.
  spektakl Wideo 2:27:02 Wesele | Lidia Zamkow Ponad czterdzieści lat temu „Wesele“ Stanisława Wyspiańskiego w interpretacji Lidii Zamkow wywołało spore poruszenie. Nic w tym dziwnego, skoro w przedstawieniu zabrakło chociażby Chochoła.
 • słuchowisko Audio 1:33:11 Faust | Johann Wolfgang Goethe | 1/2 Radiowy „Faust” Johanna Wolfganga Goethego w reżyserii Waldemara Modestowicza odwołuje się do tradycji jarmarcznej. Świat realny i fantastyczny wirują jak w ruchomej szopce.
  słuchowisko Audio 1:33:11 Faust | Johann Wolfgang Goethe | 1/2 Radiowy „Faust” Johanna Wolfganga Goethego w reżyserii Waldemara Modestowicza odwołuje się do tradycji jarmarcznej. Świat realny i fantastyczny wirują jak w ruchomej szopce.

podziel się wrażeniami