słuchowisko

Kundel | Stanisław Stampf'l

Audio, 46:23, reż. Zdzisław Nardelli, 1975 producent: Polskie Radio

szczegóły materiału

twórcy i obsada

Opis

Pieski los człowieka granego przez Jana Świderskiego w słuchowisku wg Stanisława Stampf'la w reżyserii Zdzisława Nardellego.
Jaremko jest ciężko chory. Nie może się ruszać. Mieszka w zakładzie dla starszych osób. Dzieli pokój z Kalicińskim. „Jesteśmy, panie Kaliciński, jak to małżeństwo, nie całkiem dobrane, ale za stare, żeby się rozchodzić” – mówi. Syn go nie odwiedza. Lekarz martwi się o jego zdrowie, a Jaremko frasuje się psem, który podobno krąży pod budynkiem. Kaliciński kręci głową: „Zdaje się panu, że ten pies tak samo myśli jak pan i tak samo czuje, ale nieprawda. Kiedy rozgląda się za kawałkiem chleba albo za kością, myśli tylko o kości, a nie o tobie, Jaremka”. Ale starszy mężczyzna jest przekonany, że zwierzę czeka na niego; czeka aż wydobrzeje i o własnych siłach wyjdzie za bramę.

Personalia
Kundel
Stanisława Stampf'la – dziennikarza i autora sztuk radiowych, współtwórcy Matysiaków – to miniatura o maksi sprawach; o potrzebie akceptacji i miłości. Stanowi też przyczynek do dyskusji nad losem starych ludzi w społeczeństwie. Słuchowisko rozpisane na kilka postaci jest przede wszystkim popisem Jana Świderskiego jako Jaremki. Rola przegranego, zmęczonego życiem pensjonariusza świetnie pokazuje jego umiejętność psychologicznych transformacji. Aktor, poprzez samo brzmienie głosu, potrafi stworzyć pełen niuansów obraz bohatera.


ilustracja: Polona, PD

O reżyserze

Zdjęcie reżysera
fot. z Archiwum Teatru Polskiego Radia

Zdzisław Nardelli

(1913–2006) – reżyser radiowy, absolwent polonistyki, od 1944 roku związany z Polskim Radiem w Krakowie, następnie w Szczecinie, od 1956 roku w Warszawie. Był kierownikiem Teatru Małych Form, w latach 1969–1988 szefem Teatru Polskiego Radia. Ma na koncie dziesiątki przedstawień.

zobacz także

 • słuchowisko Audio 45:04 Andy | Krzysztof Czeczot Radiofoniczne wydarzenie – dzieło Teatru Polskiego Radia wg scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Czeczota to perfekcyjnie zrealizowane słuchowisko o dźwiękowcu, który zatraca się w świecie fonii.
  słuchowisko Audio 45:04 Andy | Krzysztof Czeczot Radiofoniczne wydarzenie – dzieło Teatru Polskiego Radia wg scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Czeczota to perfekcyjnie zrealizowane słuchowisko o dźwiękowcu, który zatraca się w świecie fonii.
 • słuchowisko Audio 56:07 Z głębokości wód | Andrzej Mularczyk Słuchowisko nagrodzone Prix Italia – w reżyserii Henryka Rozena, realizacji Andrzeja Brzoski i z popisową rolą Wiesława Drzewicza.
  słuchowisko Audio 56:07 Z głębokości wód | Andrzej Mularczyk Słuchowisko nagrodzone Prix Italia – w reżyserii Henryka Rozena, realizacji Andrzeja Brzoski i z popisową rolą Wiesława Drzewicza.
 • słuchowisko Audio 40:42 Koniec półświni | Helmut Kajzar Zbigniew Zapasiewicz w radiowym monologu – prapremierowa realizacja tekstu Helmuta Kajzara w reżyserii Zdzisława Nardellego z 1976 roku
  słuchowisko Audio 40:42 Koniec półświni | Helmut Kajzar Zbigniew Zapasiewicz w radiowym monologu – prapremierowa realizacja tekstu Helmuta Kajzara w reżyserii Zdzisława Nardellego z 1976 roku
 • słuchowisko Audio 50:38 Perła | John Steinbeck Radiowy przebój pierwszej połowy lat 60. Przypowieść o istocie zła kusiła nazwiskami: autora, Johna Steinbecka, oraz reżysera, Adama Hanuszkiewicza.
  słuchowisko Audio 50:38 Perła | John Steinbeck Radiowy przebój pierwszej połowy lat 60. Przypowieść o istocie zła kusiła nazwiskami: autora, Johna Steinbecka, oraz reżysera, Adama Hanuszkiewicza.
 • słuchowisko Audio 47:01 Lalek | Zbigniew Herbert Zbigniew Herbert odświeża formułę słuchowiska, pisząc tzw. sztukę na głosy. Jerzy Markuszewski czyni z niej wciągający teatr radiowy zbliżony do reportażu.
  słuchowisko Audio 47:01 Lalek | Zbigniew Herbert Zbigniew Herbert odświeża formułę słuchowiska, pisząc tzw. sztukę na głosy. Jerzy Markuszewski czyni z niej wciągający teatr radiowy zbliżony do reportażu.

podziel się wrażeniami