Skacząca | Zuzanna Janin
Wideo Skacząca to około godzinny zapis tego samego ujęcia: kamera nieruchomo ustawiona pod trampoliną rejestruje odbijającą się postać, a właściwie jej stopy. W kadrze widzimy monotonny rytuał przybliżeń i oddaleń stóp. W tle słychać zmęczenie osoby wykonującej skoki. Czy ktoś jest w stanie wytrwać w oglądaniu tak skonstruowanej pracy prawie godzinę? Albo zapytajmy inaczej – ile czasu jesteśmy przed nią w stanie spędzić? Znaczenie tej konstrukcji dobrze uchwyciła w swoim komentarzu Olga Tokarczuk:
Zuzanna mówi, że jej prace nie są do oglądania. Chodzi jej o co innego. Jest świadoma, że samo oglądanie nie jest istotne; to nieważny proces, który muzea i galerie rozciągają do nieskończoności, a który jest przecież zaledwie pretekstem do czegoś głębszego. Zuzannie chodzi o doznanie, doświadczenie i coś, co ja nazwałabym intelektualnym wzruszeniem.
Paradoksalnie więc, praca wideo przeznaczona dla zmysłu wzroku stara nas od niego oddalić czy po prostu wyjść poza jego przestrzeń czysto wzrokowego doświadczenia. Na czym więc polega owo intelektualne wzruszenie? Codzienność składa się zazwyczaj z powtarzanych wielokrotnie czynności, w które bezwiednie angażujemy nasze ciała. Pozycje, jakie ciało przyjmuje, zwykle umykają naszej uwadze, a tymczasem niosą one ślady tego, co w nim naznaczone społecznie i kulturowo. Powtórzony i monotonny obraz Skaczącej zdaje się pytać widza o jego ciało.
Zuzanna Janin jest artystką sztuk wizualnych, pracuje w takich technikach czy obszarach jak rzeźba, instalacja, rysunek czy wideo. Interesuje ją temat pamięci, zapamiętywania i miejsca oraz powiązanego z nimi zagadnienia tożsamości. Urodziła się w 1961 roku w Warszawie, jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuki Pięknych, współzałożycielką Galerii lokal_30. Obecnie przygotowuje doktorat na Wydziale Mediów ASP w Warszawie, mieszka i pracuje w Warszawie.
Cytowany fragment: Olga Tokarczuk, Wałbrzych, luty 1999
Opracowanie: Z. Cielątkowska
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus