Zmory | Wojciech Marczewski
Film nakręcony na podstawie kontrowersyjnej powieści Emila Zegadłowicza o tym samym tytule. Powieść wydana w 1935 roku oburzyła czytelników. Odważne sceny erotyczne, a także negatywny sposób przedstawienia systemu szkolnego sprawiły, że jej drugie wydanie zostało skonfiskowane.
Nakręcony kilkadziesiąt lat później film od razu został okrzyknięty jednym z najważniejszych debiutów w polskim kinie powojennym. Choć akcja toczy się w XIX-wiecznej Galicji, reżyser powtarza, że Zmory opowiadają o jego pokoleniu i o nim samym. „Zależało mi na tym, żeby nie były odbierane jako film historyczny. To film zdecydowanie autobiograficzny, pod względem emocji, lęków, przeczuć i fascynacji” – mówił Wojciech Marczewski w magazynie „Kino”.
Film zgromadził prawie milionową widownię, a na festiwalu w
San Sebastian zdobyły nagrodę Jury Ekumenicznego. Trzy lata później Marczewski
nakręcił Dreszcze, mające być
rozwinięciem wątków poruszonych w Zmorach.
Filmoteka Szkolna proponuje, jak film można wykorzystać podczas zajęć z uczniami. Zachęcamy do odwiedzenia strony.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus