Zdarzyło się tylko w Polsce | Paweł Kędzierski
odtwarzaj/zatrzymaj - spacja|
przewiń w przód/przewiń w tył - strzałki prawo/lewo|
głośniej/ciszej - strzałki góra/dół|
jakość - q
Film o przemianach ustrojowych w Polsce widzianych z perspektywy ludzi samorządu. O kluczowej dla decentralizacji władzy zmianie opowiadają ojcowie reformy samorządowej: Michał Kulesza, Jerzy Regulski i sędzia Jerzy Stępień
Opis materiału
Film jest opowieścią o najważniejszym czynniku przemiany ustrojowej w Polsce, jakim była likwidacja monopolu władzy centralnej, o powstaniu i umocnieniu się samorządu lokalnego, o tym jak idea zrodzona w umysłach kilku ludzi doczekała się swej realizacji. W 2010 roku minęło dwadzieścia lat od wcielenia jej w życie. Jest to również zapis przemiany mentalności społecznej, która musiała nastąpić, żeby decentralizacja władzy stała się możliwa.
Jest to opowieść w sensie dosłownym. Snują ją „ojcowie założyciele”, którzy konieczność zmian w systemie sprawowania władzy zrozumieli już za czasów PRL i potrafili ją sformułować podczas „karnawału Solidarności”, nadać jej kształt w czasie „Okrągłego Stołu” a potem, za rządów Tadeusza Mazowieckiego i Jerzego Buzka, ująć w paragrafy reformy samorządowej i wcielić w życie. Tymi wiodącymi narratorami są profesorowie Michał Kulesza, Jerzy Regulski i sędzia Jerzy Stępień. Opowieść ta został zilustrowana zdjęciami wydarzeń i uzupełniona głosami niektórych ich uczestników oraz ludzi dzisiejszego szeroko pojętego samorządu.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus