Zbigniew Bujak i Piotr Nowina-Konopka o dostępie opozycji do radia i telewizji
Podczas obrad Okrągłego Stołu codziennie w telewizji publicznej nadawano relacje z ich przebiegu, przedstawiając tematykę rozmów poszczególnych stolików i podstolików. Każdego dnia strona opozycyjna, a głównie jej rzecznik Piotr Nowina-Konopka dbał o regularny dostęp do środków masowego przekazu. Przed zmęczonymi po wielogodzinnych obradach członkami opozycji codzienne stało ważne zadanie, jak najdokładniejszego i najbardziej zrozumiałego przedstawienia przebiegu rozmów. Możliwość prezentacji własnego stanowiska i informowania społeczeństwa na bieżąco o ustaleniach stanowiły jeden z warunków opozycji do podjęcia rozmów przy Okrągłym Stole. Głównym wyzwaniem było wykorzystanie zaledwie kilku minut w programie telewizyjnym, które opozycja otrzymywała od władz.
W materiale Zbigniew Bujak i Piotr Nowina-Konopka dyskutują o takim właśnie wystąpieniu dla mediów 4 marca. Za najważniejsze tematy przekazu uznano nierozstrzygniętą podczas obrad Okrągłego Stołu kwestię samorządu terytorialnego oraz sprawę braku postępu rozmów przy stoliku ds. środków masowego przekazu. Wielogodzinne rozmowy na temat dostępu opozycji do mediów uznano wprost za stratę czasu. „Trzeba spieprzać do podziemia (...) może wtedy pójdą po rozum do głowy” – podsumowuje rozmowę Zbigniew Bujak.
Nierzadko
czynione w kuluarach obrad ustalenia dotyczące najpilniejszych tematów przekazu
telewizyjnego dodatkowo komplikowały pojawiające się w biurze prasowym „Solidarności”
informacje o sytuacji w kraju. Na początku marca nadal w całej Polsce, a
zwłaszcza na Śląsku, istniały groźby strajkowe, m.in. w kopalniach Manifest
Lipcowy i Morcinek.
Materiał zdigitalizowany w ramach Programu Wieloletniego Kultura+ Priorytet Digitalizacja. Mecenasem programu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a operatorem Narodowy Instytut Audiowizualny.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus