Wywiad z Mirosławem „Makenem” Dzięciołowskim | Róbrege 2013
„Tutaj u stóp Pałacu Kultury, znienawidzonej przez rastafarian babilońskiej złotej wieży, narodzi się na nowo festiwal Róbrege. Róbrege reaktywacja. 6 października 2013 roku. Ten świat zatacza jakiś krąg – 30 lat temu, kiedy rodził się ten festiwal, wyglądało to zupełnie inaczej, system był zupełnie inny” – Przemysław „Jah Jah” Frankowski, dziennikarz muzyczny Antyradia przeprowadza rozmowy o polskiej scenie reagge. Swoim gościom zadaje pytania o znaczenie rastafarianizmu w Polsce dawniej i dziś, a także o historię festiwalu Róbrege.
Gościem Frankowskiego jest Mirosław „Maken” Dzięciołowski, DJ, promotor i dziennikarz muzyczny. Opowiada o reagge jako alternatywie dla „oficjalnej opozycji” w PRLu, odpowiedzialnej za „mentalną rewolucję”. Wspomina także album grupy Twinkle Brothers Underground z logiem Solidarności na okładce oraz koncert Deutera w Sali Kongresowej.
Róbrege to organizowany w latach 1983-1990 i reaktywowany w 2013 roku festiwal muzyczny. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w warszawskim klubie Hybrydy, a kolejne, w związku z ogromnym zainteresowaniem publiczności, przeniesiono do namiotu cyrku „Intersalto” i wreszcie, w 1990 roku do warszawskiej hali Torwar . Wbrew nazwie, w wydarzeniu brały udział nie tylko zespoły grające muzykę reggae, ale także ska, punk i rocka. Impreza była jednym z najważniejszych festiwali muzyki alternatywnej w Polsce. Na festiwalu występowały m.in. zespoły: Izrael, Armia, Deuter, Dezerter, Karcer, Siekiera i Pancerne Rowery.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus