Heal the world | WIKIzeum | Muzeum Sztuki Łódź
WIKIzeum to projekt odwołujący się do gestu Josepha Beuysa sprzed 30 lat. W sierpniu 1981 roku, w 50-lecie istnienia Muzeum Sztuki w Łodzi, w czasie „karnawału Solidarności", artysta zjawia się w Muzeum Sztuki i przekazuje drewnianą skrzynię, zawierającą kolekcję prawie 300 dzieł z trzech dekad twórczości. Wizycie i rozpakowywaniu zbiorów, połączonemu z jej komentarzem, artysta nadaje rangę akcji artystycznej Polentransport 1981.
WIKIzeum
Wystawa była prezentowana od 14 października do 6 listopada 2011 roku
Muzeum Sztuki w Łodzi
Kurator: Leszek Karczewski
---------
Make a little space, make a better place...
Michael Jackson, Heal The World
Heal The World to wystawa bez sztuki. Czy to w ogóle możliwe w czasach permanentnej estetyzacji? Joseph Beuys traktuje sztukę jako narzędzie wielkiej społecznej przemiany i stawia na wartości pozaartystyczne. Pragnął ożywiać ducha. Czym zatem jest dziś drewniana skrzynia przywieziona przez niego w ramach Polentransport 1981? Czy zbiór papierów i drobnych przedmiotów sygnowanych przez artystę jest w stanie wywołać w kimkolwiek rewolucyjny płomień? Dzieło Beuysa, szczególnie po jego śmierci, zostało sprowadzone do sygnatury, marki. Każdy skrawek filcu, grudka tłuszczu, puszka, brudna butelka, zostały uznane za artefakty, zestetyzowane, wycenione na konkretną sumę, zabezpieczone i ubezpieczone. Muzealne gabloty z obiektami szamana odpychają swoją nieświeżością; z trudem doszukujemy się w nich pierwotnej energii. Paradoksalnie, życiodajny dotyk artysty-demiurga zamienił przedmioty w martwe eksponaty, fetyszyzowane często niewspółmiernie do ich potencjału.
Heal The World
Wystawa była prezentowana od 14 października do 6 listopada 2011 roku.
Muzeum Sztuki w Łodzi
Kurator: Karol Radziszewski
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus