Waldemar Pokromski | Lekcje kina. Spowiedź twórcy filmowego | Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2013
W rozmowie z Grażyną Torbicką i widownią festiwalową Dwóch Brzegów, Waldemar Pokromski wskazuje na złożoność pracy charakteryzatora. Poza umiejętnościami artystycznymi musi on posiadać także kompetencje psychologiczne przydatne przy pertraktacjach z reżyserami i aktorami, a jego rola często przypomina spowiednika, szczególnie podczas wielogodzinnych charakteryzacji. Pokromski dzieli się anegdotami związanymi z konkretnymi twórcami, opowiada o metodach ich pracy i specyfice charakterów, nie zdradza jednak szczegółów – konfidencja i etyka zawodu tego zabrania. Bohater spotkania porusza także techniczne aspekty charakteryzacji: brak wykwalifikowanej kadry i miejsc kształcenia w Polsce, opowiada o specyfice pracy w tzw. systemie amerykańskim, przy kamerze cyfrowej – bardziej wymagającej niż 35-milimetrowa taśma filmowa, czy ścisłej współpracy charakteryzatora z operatorem i kostiumografem. Z jego opowieści wyłania się barwny i skomplikowany obraz pracy w tej niszowej dziedzinie przemysłu filmowego.
Waldemar Pokromski – charakteryzator, współpracował z wieloma twórcami kina polskiego i światowego, m.in. z Michaelem Hanekem, Stevenem Spielbergiem, Romanem Polańskim, Grzegorzem Królikiewiczem, Krzysztofem Zanussim czy Andrzejem Wajdą.
Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi jest wydarzeniem skupiającym się na dialogu autorów filmowych i widzów, zwraca się ku interdyscyplinarności kina, prezentując także twórców muzycznych, literackich i sztuk wizualnych. Skupia się na promocji kina autorskiego, nowatorskiego w formie i przekazywanych treściach. Prezentuje istotne i ciekawe filmy zarówno kinematografii polskiej, jak i zagranicznej. Więcej informacji znajduje się na stronie festiwalu.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus