W obliczu klęski | Rozkaz sumienia | 1/7
W pierwszym odcinku serialu poznajemy genezę i fenomen oddolnego ruchu oporu w okupowanej Polsce. Dzięki licznym materiałom archiwalnym i komentarzowi z offu dowiadujemy się, jakie były kulisy najazdu Hitlera na kraj i – co za tym idzie – germanizacji polskiej wsi, rugowania chłopów z ich ziem, planów obniżenia populacji Polaków i Żydów. Dzięki dwóm narratorom – Annie Gzyrze i Wojciechowi Majchrzakowi – odkrywamy, że w koszmarnej historii trzebienia ludności polskiej znalazły się próby ominięcia niemieckiego systemu represji i rabowania polskiej wsi. Wypowiedzi historyków – Przemysława Bednarczyka, Janusza Gmitruka, Sebastiana Piątkowskiego i Piotra Maruszaka wprowadzają w narrację nowe wątki, w tym kluczowy dla serialu wątek powstania we wrześniu 1939 roku około trzystu organizacji podziemnych. Szkicują ich charakterystykę – inną w miastach, inną na wsiach. Początkowo zachowawcza wobec faszystów postawa, z czasem, a zwłaszcza po szoku, jakim był dla Polaków upadek Francji, nabrała charakteru stałej, aktywnej i zaplanowanej walki z okupantem. Przełom nastąpił w drugiej połowie 1942 roku – w polskich wsiach zaczynają się pojawiać grupy partyzantów, którzy ukrywają się po lasach, wspierani przez lokalne społeczności wiejskie. Wraz z eskalacją przemocy i eksterminacją rośnie zorganizowany opór i działalność zbrojna. Tak powstaje podziemna armia licząca pół miliona – początkowo niedoświadczonych – żołnierzy i chłopska armia – Bataliony Chłopskie.
Rozkaz sumienia to siedmioodcinkowy serial w reżyserii Roberta Miękusa i Marcina Cygala. Mini-serial w dokumentalno-fabularnej formie przedstawia historię polskiej wsi w czasie II wojny światowej – losy oporu, wysiedlania ludności polskiej, Powstanie Zamojskie, podejmuje także temat roli kobiet w czasie wojny, partyzantów i codzienności w okupowanej Polsce. Materiał ilustrują profesjonalne rekonstrukcje bitew oraz komentarz Anny Gzyry i Wojciecha Majchrzaka.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus