Transsex | A. Marek Drążewski
„Nie chcę tak dalej żyć. Dosyć mam tego teatru. Nie będę kobietą tak, jak wszyscy by chcieli. Jestem mężczyzną i będę mężczyzną” – mówi jeden z bohaterów dokumentu Marka Drążewskiego. „Często byłem szkalowany, próby pobicia, bardzo często krzyczano za mną: «pedał», co było nieprawdą, bo czułem i czuję się kobietą”, „Moja rodzona matka mówi, że gdyby wiedziała, że urodzę się tym, kim jestem, to by mi życie odebrała” – w filmie słyszymy dramatyczne historie i zmagania transseksualistów z kompletnym niezrozumieniem otoczenia i społeczeństwa. Jeszcze bardziej uwidacznia to sonda uliczna, w której przechodnie odpowiadają na pytanie, czym jest transseksualizm. Wśród powszechnych wyrazów zdegustowania i potępienia pojawia się tylko jeden zupełnie odmienny głos („Izolować każdego kto ma lekkie odchylenie? Przecież każdy z nas ma, ja mam inne, pani ma inne”). Reżyser, podając w filmie przykłady osób transseksualnych z odległej przeszłości, stawia pytanie: czy dziś jesteśmy bardziej otwarci na odmienność?
Film zdobył Brązowego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 1988 roku.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus