Prezentacja „Otwartych obrazów” i „Dźwięków Holandii” | DOŚĆ! 2013
Tom de Smet z Instytutu Sound and Vision prezentuje dwa projekty: Otwarte obrazy oraz Dźwięki Holandii.
„Te dwa projekty dobrze pokazują filozofię Sond and Vision” – mówi. Zbiory dostępne są na otwartych licencjach, preferowaną jest CC BY-SA. Tłumaczy jak ważne dla sektora GLAM i jego kontaktu ze społeczeństwem są materiały publikowane w otwartym dostępie. Takie zbiory ułatwiają również współpracę między instytucjami kultury.
Na stronie http://www.openimages.eu wykorzystano formaty opensource’owe; strona może łączyć się za pomocą API. Do października 2013 roku dostępnych było tu ponad 4000 rekordów.
Instytut współpracuje przy tym projekcie z Wikimedia Commons – wiele materiałów ze strony jest dostępnych również na Wikipedii.
Drugi projekt to Dźwięki
Holandii – każdy użytkownik może nagrać dźwięk i załadować plik do serwisu
SoundCloud; na stronie można usłyszeć np. dźwięk łodzi rybackiej wpływającej
do portu w Amsterdamie. Projekt ruszył na przełomie 2012 i 2013 roku: do
momentu prezentacji odnotowano ponad 77 tysięcy odtworzeń dźwięków, a 382 zostało dodanych do platformy.
Festiwal Kultura 2.0 w 2013 roku odbywał się pod hasłem „DOŚĆ!”. Uczestnicy i zaproszeni goście zastanawiali się nad tym, jakie są źródła nadmiaru treści i sposoby na odnalezienie się w gąszczu zbiorów. Festiwal był również okazją do prezentacji ciekawych przykładów udostępniania kultury.
Na wydarzenie złożyła się część konferencyjna, warsztaty, wystawa oraz koncert.
Cykl Kultura 2.0 realizowany jest od 2006 roku – przekorne hasło „DOŚĆ!” symbolizuje także moment refleksji nad samym pojęciem „kultura 2.0”, którego, jak pisał Mirek Filiciak, nie da się już rozpatrywać w oderwaniu od innych działań w sferze kultury.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus