Teatr Cynada | Taniec_PL
Taniec_PL to cykl krótkich reportaży, które mają za zadanie ukazać panoramę polskiego tańca współczesnego. Pierwotnie znalazły się one na dwuczęściowej płycie dvd taniec_PL/edycja 2012 (dance/edition 2012), wydanej przez Instytut Muzyki i Tańca z okazji Internationale Tanzmesse NRW – Międzynarodowych Targów Tańca, odbywających się w Düsseldorfie w dniach 29 sierpnia – 1 września 2012 roku. Wydawnictwo zaprezentowało większość spośród aktywnie działających w Polsce zawodowych twórców tańca z różnych obszarów i gatunków: zarówno twórczość zespołów państwowych i instytucjonalnych, jak i niezależnych twórców oraz kolektywów tanecznych. Materiały filmowe oprócz wypowiedzi twórców i kierowników artystycznych zawierają fragmenty spektakli i prac choreograficznych; równolegle opatrzone są również podpisami i tłumaczeniami w języku angielskim.
W tym mini-reportażu Bożena Eltermann, założycielka Teatru Cynada, opowiada o początkach swoich profesjonalnych doświadczeń w słynnym Teatrze Ekspresji Wojciecha Misiuro, czerpiącym m.in. z estetyki niemieckiego ekspresjonizmu. Zwraca uwagę na fakt, że w centrum zainteresowań jej teatralnego środowiska znalazło się studium ludzkich gestów i zachowań, z czym związana jest pewna – nieczęsto spotykana w teatrach tańca – intensywność prezentowanej w spektaklach sztuki aktorskiej. W reportażu pojawiają się również fragmenty spektakli Cynady w choreografii Bożeny Eltermann: Heretyków, heteryków, hedonistów, celebrytów oraz Punktu zwrotnego.
Teatr Cynada – teatr tańca i ruchu założony w 1998 roku przez Bożenę Eltermann, tancerkę i choreografkę, przez lata solistkę Teatru Ekspresji Wojciecha Misiuro – jednego z prekursorów teatru tańca w Polsce. Swą estetykę i ideę ruchu teatr wywodzi z ekspresjonizmu niemieckiego i od jego przedstawicieli – Rudolfa von Labana, Mary Wigman oraz Piny Bausch. Wyróżnikami spektakli Cynady są skupienie, nawiązania do estetyki butoh i jogi oraz analiza ludzkich emocji. Teatr ma w swoim dorobku m.ni. następujące spektakle: Cynada (1998), Tranquila (1999), Książę z Liliami (2001), waran@las.piniowy (2003), Tanzschule (2006), Punkt Zwrotny (2008), Hexelolita ( 2009) oraz Heretycy, Heterycy, Hedoniści, Celebryci (2011). Do swoich spektakli Bożena Eltermann zaprasza różnych artystów; stale współpracuje m.in. z performerem Krzysztofem Leonem Dziemaszkiewiczem z Teatru Patrz Mi Na Usta.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus