Teatr Bretoncaffe | Taniec_PL
Niniejszy reportaż z cyklu Taniec_PL przedstawia działalność Teatru Bretoncaffe. Jeden z członków zespołu, dramaturg i reżyser Sławomir Krawczyński, opowiada o początkach zespołu, zrealizowanych spektaklach oraz projekcie „Taniec śniącego ciała”, w którym członkowie Teatru szukają sposobów zastosowania psychologii zorientowanej na proces Arnolda Mindella dla swojej twórczości. Inna członkini grupy, Anna Godowska, opowiada o swojej praktyce choreograficznej; podkreśla przy tym rolę, jaką ma dla niej w tym kontekście praca z treściami podświadomymi. W reportażu pojawiają się fragmenty spektakli grupy: Tańcząc Sarę Kane i Topinambur, w choreografii Anny Godowskiej i reżyserii Sławomira Krawczyńskiego.
Teatr Bretoncaffe – niezależny teatr tańca łączący w swoich spektaklach taniec współczesny, ruch, aktorstwo, tekst i muzykę, założony w 2001 roku w Warszawie przez trójkę artystów: choreografkę i tancerkę Annę Godowską, dramaturga Sławomira Krawczyńskiego i kompozytora Dominika Strycharskiego; w 2003 roku do zespołu dołączyła jeszcze jedna tancerka, Anita Wach. Debiutancki spektakl zespołu, Lustro. Byliśmy tam któregoś dnia, lecz zdążyliśmy zapomnieć, zdobył jedną z głównych nagród VIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w 2002 roku. Dla twórców Bretoncaffe taniec znaczy tyle co praca nad ciałem, które traktują oni jako medium treści psychicznych. Od 2004 roku Teatr prowadzi projekt badawczy pod nazwą „Taniec śniącego ciała”, którego celem jest zastosowanie w pracy nad ciałem metodologii psychologii zorientowanej na proces Arnolda Mindella, a który realizowany jest we współpracy z Akademią Psychologii Zorientowanej na Proces w Warszawie.
Taniec_PL to cykl krótkich reportaży, które mają za zadanie ukazać panoramę polskiego tańca współczesnego. Pierwotnie znalazły się one na dwuczęściowej płycie dvd taniec_PL/edycja 2012 (dance/edition 2012), wydanej przez Instytut Muzyki i Tańca z okazji Internationale Tanzmesse NRW – Międzynarodowych Targów Tańca, odbywających się w Düsseldorfie w dniach 29 sierpnia – 1 września 2012 roku. Wydawnictwo zaprezentowało większość spośród aktywnie działających w Polsce zawodowych twórców tańca z różnych obszarów i gatunków: zarówno twórczość zespołów państwowych i instytucjonalnych, jak i niezależnych twórców oraz kolektywów tanecznych. Materiały filmowe oprócz wypowiedzi twórców i kierowników artystycznych zawierają fragmenty spektakli i prac choreograficznych; równolegle opatrzone są również podpisami i tłumaczeniami w języku angielskim.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus