TAKK! Wzorro
W dniach 8-14 sierpnia 2011 roku wraz z mieszkańcami Katowic artyści będą naprawiać miasto.
Warsztaty z designu to praca na tkance miejskiej. Śląska grupa projektantów Wzorro (złożona z absolwentów katowickiej ASP: Marcina Kratera, Natalii Jakóbiec i Kasi Pełki) zaprosiła do współpracy designerów z grupy USIN-e z Francji. Razem będą naprawiać miasto. Wspólne działania, do których zaproszeni zostaną mieszkańcy Katowic, mają na celu rewitalizację zdegradowanych części miasta (podwórek, bram, nieużywanych lokali) oraz aktywizację lokalnych mieszkańców i władz miejskich. Ich narzędzia to nieszablonowe pomysły i miejski design. Swoje warsztaty nazwali: „Podrasuj swoje miasto”.
USIN-e – grupę tworzy dwóch młodych francuskich projektantów: Amaury Poudray oraz Rémi Bouhaniche. Oboje studiowali w Ecole supérieure d'art et design w Saint Etienne. Następnie Remi studiował w BTS Design de produkt, a Amaury w Les Herbiers. W projektowaniu eksperymentują z materiałami, cięciem, gięciem, spawaniem. Zawsze poszukują rzemieślników i technologów, z którymi można nawiązać dobre relacje, których efektem jest nowy pomysłowy produkt. Ich projekt lampy zdobył pierwsze miejsce w konkursie D3 podczas targów IMM 2010 w Kolonii. Uczestniczyli także w Pecha Kucha Night w Marsylii, Expo 2010 w Szanghaju oraz Biennale Design 2010 w Saint Etienne. Strona internetowa: usin-e.fr.
Wzorro – grupa projektowa, która zawiązała się w wyniku wspólnej pasji i przyjaźni. Współtworzą ją Marcin Krater, Kasia Pełka oraz Natalia Jakóbiec. W designie poszukują rozwiązań nieoczywistych i zaskakujących, a jednocześnie funkcjonalnych. Inspiracją jest dla nich kultura, historia i tradycja Śląska, architektura industrialna i rzemiosło. Korzystając z historii, tworzą współczesne w formie przedmioty. Elementy tradycji przetwarzają na autorskie cytaty, które określają charakter i oddają ducha regionu. W projektach mają na uwadze aspekty ekologiczne i społeczne. Na swoim koncie mają udział w kampanii Guck mal! Schlesien w Dusseldorfie, podczas której odpowiadali za wystrój polskich pawilonów. stworzyli mobilny ogród dla biura Europejska Stolica Kultury dla Katowic 2016. Stale współpracują z firmą produkującą odzież i sprzęt outdoorowy Hi-Mountain. Współtworzą kolektyw Haja (haja.com.pl). Strona: wzorro.com.
Marcin Krater – absolwent wzornictwa katowickiej ASP. Studiował również we Francji. Na studiach współorganizował warsztaty Wnętrze Zaradne. Uczestniczył w międzynarodowych warsztatach projektowych m.in. Meblościanka 2008. Jego dyplom „Śląski Łobiod” został wyróżniony jako najlepszy dyplom ASP w Katowicach 2008. Zajął drugie miejsce w finale krajowym Bombay Sapphire Designer Glass Competition 2008. W konkursie Make Me jego projekt znalazł się w finale.
Natalia Jakóbiec – absolwentka wzornictwa katowickiej ASP, kierunku design management na SGH (we współpracy z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego) oraz studiów kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studiowała w ramach wymiany we Francji oraz Czechach. Podczas studiów współorganizowała warsztaty Wnętrze Zaradne. Zdobyła pierwsze miejsce w konkursie IDA 2007 w kategorii mebel. Podczas wystawy „Pokłady design” była kuratorką działu 3D.
Kasia Pełka – absolwentka wzornictwa katowickiej ASP, kierunku design management na SGH we współpracy z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego. Studiowała także we Francji i na Słowacji. Na studiach organizowała warsztaty Wnętrze Zaradne i koordynowała warsztaty Meblościanka 2008 w Poznaniu. Jest także autorką projektu WORK/SHOP odbywającego się w Galerii Rondo Sztuki w Katowicach. Od 2009 roku pracuje dla Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. Zajmowała się m.in. projektowaniem wystaw Materiałowy boom! i La Dolce (Re)Vita.
Organizatorzy: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Miasto Katowice, Galeria Rondo Sztuki w Katowicach
Projekt TAKK! Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice jest częścią Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011, organizowanym przez Rondo Sztuki, współorganizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Audiowizualny, Miasto Katowice i Akademię Sztuk Pięknych. Partnerem Projektu jest Instytucja Kultury Katowice 2016 Biuro ESK.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus