Tajemnice Uzbekistanu | Ewa Misiewicz
Filmowa wędrówka po Uzbekistanie, śladami Polaków zesłanych tam w latach 1939-1941. Film opowiada o chłopcu, który został wywieziony do miasteczka Szafrikan i piechotą przeszedł stepy by dostać się do Armii gen. Andersa.
Narrator oprowadza nas po miejscach związanych z własną trudną historią. Próbuje odtworzyć obrazy, układ przestrzenny, nieistniejące budynki; opowiada o nieżyjących już ludziach.
Bohater filmu pochodzi z terenów dzisiejszej Białorusi. Urodził
się w ośmioosobowej rodzinie, która podczas wojny została wywieziona na
Syberię. Tam zostali namówieni do podróży do Uzbekistanu, gdzie formowała się
armia Andersa. Większość współtowarzyszy umarła po drodze z głodu i chorób. Ci
którzy mogli zostawić rodzinę wstępowali do wojska, młodzież była przyjmowana
do szkoły. Narrator opowiada o głodzie, ludziach, którzy żywili się
korą drzewną i korzonkami, o chorobach, mieszkaniu w lepiankach, o śmierci
kolejnych braci i sióstr. Gdy miał 11 lat zlitowali się nad nim i przyjęli go
do wojska. Wtedy po raz ostatni spotkał swoją rodzinę. Do dziś ma nadzieję, że
żyją i kiedyś ich odnajdzie.
Dokument pokazywany był w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w 2013 roku. W prezentowanych podczas imprezy obrazach obecne były dwa wątki: historia państw i narodów, ich kultura i wybitne postaci historyczne oraz szeroko pojęta tematyka militarna. Festiwal odbywał się 17-17 października w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus