Ewelina Pęksowa | Sztuka ludowa i naiwna
W kolejnym odcinku Sztuki ludowej i naiwnej Roman Wikieł prezentuje sylwetkę znanej polskiej malarki Eweliny Pęksowej. Od dziecka związana z Podhalem artystka maluje znanego polskiego rzeźbiarza samouka.
Ewelina Pęksowa (1923-2015) sławę niezwykle utalentowanej artystki ludowej zyskała w drugiej połowie lat 60. Po konkursie malarskim zorganizowanym przez Muzeum Tatrzańskie, do którego artystka zgłosiła swe prace, poproszona została o wykonanie kilku kopii ze zbiorów malarstwa dawnego muzeum. Malowane na szkle autorską techniką postacie świętych, madonny, sceny biblijne i rodzajowe okazały się niezwykłym mariażem tradycyjnej sztuki ludowej Podhala z indywidualną wrażliwością. Dziś jej obrazy są ozdobą kolekcji prywatnych i muzealnych niemal na całym świecie. Oglądając dokument, mamy okazję odwiedzić otoczony urokliwym ogrodem dom przy ul. Cichej Wody w Zakopanem, gdzie mieści się pracownia i prywatne muzeum artystki. Pęksowa wspomina początki malarskiej kariery, warsztat ojca, znanego wytwórcy nart Stanisława Zubka, opowiada o rodzinnym Podhalu oraz swojej miłości do kwiatów.
Znawca sztuki ludowej – Aleksander Jackowski – opowiadał o niej:
- To co robiła Pęksowa, miało w sobie właśnie to głębokie osadzenie nie tylko w tradycji, ale również w świadomości malarskiej. Skąd ta świadomość? Ja nie bardzo to rozumiałem, nie bardzo czułem, ale jak zobaczyłem ogród Pęksowej, wtedy zrozumiałem.
Ewelina Pęksowa swoje prace prezentowała na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w Polsce i na świecie. Za działalność plastyczną wyróżniona licznymi nagrodami m.in. nagrodą im. O. Kolberga w uznaniu zasług dla kultury ludowej (1976) oraz nagrodą im. św. Brata Alberta za osiągnięcia w sztuce sakralnej (1987). Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Związku Podhalan, Podhalańskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Działa również w wielu organizacjach sportowych.
Sztuka ludowa i naiwna to cykl filmów dokumentalnych poświęconych polskim artystom nieprofesjonalnym. Reżyser serii Roman Wikieł, wspomagany przez znawcę tematu, etnografa prof. Aleksandra Jackowskiego, prezentuje sylwetki twórców, którzy zwykle znajdują się na marginesie głównego obiegu sztuki, artystów ludowych oraz współczesnych prymitywistów.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus