Andrzej Tyszko | Sztuka ekranowana
Zrealizowany dla TVP Kultura przez Przemysława Fika cykl Sztuka ekranowana przedstawia sylwetki artystów, których twórczość w szczególny sposób wpływa na kształt współczesnej kultury polskiej. Gośćmi programu są przedstawiciele rozmaitych dziedzin sztuki: animacji, malarstwa, rzeźby, fotografii, filmu, muzyki oraz innych, alternatywnych form wyrazu artystycznego. W kolejnym odcinku Sztuki ekranowanej odwiedzamy studio znanego polskiego fotografa Andrzeja Tyszki. Artysta opowiada o malarskich aspiracjach swojej twórczości, tajnikach warsztatu fotografa, a także wspomina polską scenę muzyczną z czasów, kiedy rozpoczynał karierę jako autor zdjęć komercyjnych.
Andrzej Tyszko to jeden z najbardziej popularnych fotografów w Polsce. Z powodzeniem łączy działalność komercyjną z aspiracjami fotografa-artysty. „Zawsze próbowałem być takim pomostem pomiędzy sztuką i reklamą. Żeby tam przemycić elementy, które nie są czystą, instrumentalną fotografią, tylko trochę piękna, jakieś inne spojrzenie, trochę niespełnienia, niepewności” – opowiada Tyszko, którego odwiedzamy w jego studiu grafiki reklamowej. Do najsłynniejszych prac artysty, obok cykli portretów polskich i zagranicznych gwiazd muzyki jazzowej, należą nastrojowe akty, które swą szczególną aurę zawdzięczają oryginalnemu operowaniu światłem. Jak przyznaje artysta, do tworzenia aktów podchodzi bardziej jak malarz niż jak fotograf: „Malarstwo uwielbiam – deklaruje w Sztuce ekranowanej – Ja w ogóle chciałem być malarzem i to malowanie światłem wynikło z zazdrości malarzom”. Obok opowieści o estetycznych arkanach fotografii usłyszeć możemy o tajnikach warsztatu, o tym dlaczego najbardziej lubi fotografować ludzi, a także wspomnienia dotyczące początków fotografii reklamowej w Polsce.
Andrzej Tyszko – ur. 1952, artysta fotografik. Zaczynał w Artystycznej Grupie Twórczej, aby na początku lat 80. rozpocząć profesjonalną karierę, jako twórca okładek płyt i plakatów. Do najbardziej znanych prac Tyszki należą cykle portretów polskich i zagranicznych gwiazd muzyki jazzowej oraz śmiałe akty, które wystawiane były na kilku wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą. Od 1990 roku prowadzi autorskie studio fotografii reklamowej.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus