Sztandar wolności | Ryszard Ordyński
Cyfrowo zrekonstruowany dokument Ryszarda Ordyńskiego przedstawia walkę o niepodległość Polski w latach 1905–1920. W filmie obserwujemy najważniejsze postaci tego okresu, m.in. Ignacego Mościckiego, Józefa Hallera, Jędrzeja Moraczewskiego, Ignacego Jana Paderewskiego czy Edwarda Rydza-Śmigłego. Głównym bohaterem jest jednak Józef Piłsudski, a film, zrealizowany w 1935 roku, na kilka miesięcy przed śmiercią Marszałka, jest podsumowaniem jego dokonań. Obraz Ordyńskiego ma podwójną wartość historyczną: prezentuje historię Rzeczpospolitej, posiłkując się archiwalnymi materiałami filmowymi, fotografiami i wycinkami gazet, a zarazem ukazuje dyskurs jakim posługiwano się w odniesieniu do tych wydarzeń w latach 30.
Jak czytamy w prologu dzieła: „Prawdziwe zdarzenia, nieczem
nieupiększone, mówić będą o niesłuchanych trudach, które wiodły poprzez
najstraszniejsze męki do Niepodległości i do utrwalenia potęgi Państwa
Polskiego.(…) Okres to długi, okres wstrząsający grozą i olśniewający poezją
rycerską. Cel walki zawsze był ten sam, poczet ludzi ten sam, zmniejszony
jedynie o liczne mogiły żołnierskie. A na przedzie zawsze ten sam człowiek w
szarym mundurze, o brwiach zmarszczonych wielką troską, o orlich oczach w
daleką przyszłość zapatrzonych.”
Film, współcześnie znany jedynie w wersji niekompletnej, został uzupełniony o brakujące fragmenty oraz poddany cyfrowej rekonstrukcji przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus