Szczęśliwe dni | Antoni Libera
Spektakl Szczęśliwe dni na podstawie sztuki Samuela Becketta miał swoją premierę w Teatrze Dramatycznym w 1995 roku. To nie tylko kolejna świetna adaptacja Becketta w wykonaniu Antoniego Libery – tłumacza oraz wybitnego znawcy jego twórczości, ale też popis Mai Komorowskiej, która swoją rolą przełamuje ponury nastrój dramatu; niezwykłą energią i czarnym humorem tworzy wybitną kreację aktorską.
W jednym z wywiadów Samuel Beckett odpowiada na pytanie o najbardziej przerażającą rzecz jaką sobie wyobraża i.... przedstawia wizję człowieka zatopionego w pełnej mrówek ziemi, na otwartym słońcu, bez drzewa, które rzucałoby cień, gdzie dzwonek budzika nie pozwala ani na chwilę zasnąć. Jedyne co pomaga przetrwać, to niewielka paczuszka przedmiotów. W podobnej scenerii rozgrywa się akcja dramatu Szczęśliwe dni. Winnie i Willie – bohaterowie sztuki – to starsze małżeństwo. Ona zanurzona najpierw po pas, później po szyje w kopcu, który zajmuje centralne miejsce na scenie, nieustannie próbuje nawiązać kontakt z milkliwym mężem. Monolog Winni, podobnie jak garść przedmiotów, które nieustannie absorbują jej uwagę, to próba zapełnienia ciszy, próba przetrwania w pustce prażącego słońca. Obecność Williego, który skryty za kopcem czyta gazetę i półsłówkami odpowiada na słowa żony, nie pomaga pokonać dojmującej samotności. Jednak adaptacja Libery łagodzi i przełamuje pesymistyczną i ironiczną wymowę spektaklu. Maja Komorowska w roli Winnie, jest pełna energii, kwestie wypowiada ze swadą, nieustannie bawi się słowem i parafrazuje znane cytaty. Wprowadza w ten najbardziej przerażający ze światów nieco gorzkiego humoru.
Antoni Libera – ur. 1949, reżyser teatralny, pisarz, tłumacz i znawca twórczości Samuela Becketta. Przetłumaczył prozę, eseje, poezje oraz wszystkie dramaty autora Końcówki. Z dużym powodzeniem od wielu lat wystawia też jego sztuki. W jego adaptacjach występowała czołówka aktorów polskiej sceny teatralnej, m.in. Tadeusz Łomnicki, Zbigniew Zapasiewicz czy Andrzej Seweryn. Oprócz Becketta przekłada też poezję i prozę m.in. Friedricha Hölderlina, Sofoklesa, Williama Shakespeare'a, Konstandinosa Kawafisa i Oscara Wilde'a. W 1998 roku ukazał się jego debiut prozatorski, Madame. Powieść zyskała uznanie czytelników oraz krytyki; została wyróżniona nagrodą Wydawnictwa Znak, Nagrodą im. Andrzeja Kijowskiego oraz nominacją do Nagrody Nike. W swoim dorobku Libera ma również książki o charakterze eseistycznym Błogosławieństwo Becketta i inne wyznania literackie (2004) oraz tom prozy autobiograficznej Godot i jego cień (2009). W 2010 roku uhonorowany został Srebrnym Medalem Gloria Artis.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus