Symfonia koncertująca na wiolonczelę i perkusję „Entelécheia” | Olga Hans
Rejestracja prawykonania utworu Olgi Hans w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Nagranie zrealizowano 15 lutego 2013 roku. Wykonawcami koncertu byli: Dominik Połoński – wiolonczela, Evelyn Glennie – perkusja oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Massimiliano Caldiego.
Utwór zamówiony i dofinansowany w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kolekcje, priorytet Zamówienia kompozytorskie. Operatorem priorytetu jest Instytut Muzyki i Tańca.Sinfonię Concertante na wiolonczelę i perkusję Entelécheia napisałam w 2012 roku specjalnie dla dwojga wspaniałych solistów: Dame Evelyn Glennie i Dominika Połońskiego, którzy już od pewnego czasu planowali wspólny występ. Myślę, że chyba rzadko stosowane połączenie w partii solistycznej instrumentów perkusyjnych i wiolonczeli tworzy zupełnie nowe jakości brzmieniowe tym bardziej, że wiolonczela dość często jest tu traktowana również jak instrument perkusyjny, gdzie partie obojga solistów korespondują ze sobą, a niekiedy następuje nawet odwrócenie ról: perkusyjna wiolonczela – melodyczna perkusja. Utwór składa się z trzech odmiennych, lecz połączonych wspólnym motywem rytmicznym części granych attaca – powiedziała o utworze kompozytorka.
Olga Hans (ur. 1971) jest kompozytorką. Studiowała w Akademii Muzycznej w Łodzi teorię muzyki u Franciszka Wesołowskiego (dyplom z wyróżnieniem w 1995) oraz kompozycję pod kierunkiem Jerzego Bauera (dyplom z wyróżnieniem w 1997), obecnie pracuje tam jako adiunkt w Katedrze Kompozycji. Jest stypendystką Ministra Kultury i Sztuki, uczestniczyła również w kursach kompozytorskich w Łodzi, Krakowie, Radziejowicach i Enschede (Holandia). Jej utwory były prezentowane m.in. na Warszawskiej Jesieni, Festiwalu Prawykonań Polska Muzyka Najnowsza w Katowicach i organizowanym przez Filharmonię Łódzką festiwalu Kolory Polski. Jest Laureatką m.in. I Międzynarodowego Konkursu Młodych Kompozytorów Musica Sacra w Częstochowie (2005) oraz The Fifth Ladislav Kubik International Prize in Composition (2004).
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus