Stanisław Lem | Zapiski ze współczesności | 3/5
„Nie wszystko było złe, bo człowiek był młody, i ta młodość osładzała to, co było w tych czasach ponure i gorzkie” – mówi Stanisław Lem, który w trzeciej części swoich wspomnień wraca do młodości spędzonej w polskim wówczas Lwowie. Przywołuje wspomnienie licznej mniejszości ukraińskiej i panujących wśród niej nacjonalistycznych nastrojów. Wspomina, że przed wojną często słyszało się język ukraiński, a ukraińska tożsamość narodowa była silna. Po 70 latach rusyfikacji, zauważa Lem, na wschodzie Ukrainy język ukraiński został praktycznie wyparty, a Lwów pozostał miejscem zacofanym, nawet w chwili nagrywania cyklu, wiele lat po obaleniu ustroju komunistycznego. Pisarz podejmuje również temat masowych przesiedleń, które nastąpiły po II wojnie światowej. Wspomina ogromny dramat, który dotknął nie tylko masy ludzi, ale wręcz całe narodowości: przywołuje losy Ukraińców, ale przede wszystkim Łemków jako przykłady grup, które najbardziej przez nie ucierpiały. Wspomina także napisane przez Sławomira Mrożka opowiadanie Jaworzno. W Jaworznie działał obóz pracy, wzorowany na radzieckich łagrach, w którym osadzeni byli m.in. Ukraińcy, Niemcy i Łemkowie – Lem przyznaje, że nie wiedział wówczas o istnieniu tego obozu. Na koniec odcinka pisarz wspomina również swoją przyjaźń z pisarzem i scenarzystą Aleksandrem Ściborem-Rylskim.
Stanisław Lem (ur. 12 września 1921 roku we Lwowie, zm. 27 marca 2006 roku w Krakowie) był pisarzem, filozofem i futurologiem, przedstawicielem nurtu fantastyki naukowej. Pozostaje najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem – jego książki przełożono na ponad 40 języków i sprzedano w łącznym nakładzie przekraczającym 30 milionów egzemplarzy. Studiował medycynę, której nie ukończył, aby uniknąć przymusowego wcielenia do armii w charakterze lekarza wojskowego. Po wojnie, w 1946 roku, w ramach akcji repatriacyjnej przeniósł się wraz z rodziną do Krakowa. Debiutował wierszami publikowanymi m.in. na łamach „Tygodnika Powszechnego”, równolegle w latach 1946–48 publikował opowiadania o tematyce wojennej zawierające elementy fantastyki. Jego debiutem książkowym byli wydani w 1951 roku Astronauci, jego pierwsza powieść, napisany w 1948 roku Szpital Przemienienia, ze względu na problemy z cenzurą ukazał się dopiero w 1955 roku, w ramach trylogii Czas nieutracony. Do jego najważniejszych dzieł należą: Solaris (1961), Summa technologiae (1961), Cyberiada (1965), Opowieści o pilocie Pirxie (1968) i Fiasko (1987). Był członkiem Stowarzyszenia Literatów Polskich, Polskiej Akademii Umiejętności i amerykańskich stowarzyszeń Science Fiction Research Association i Science Fiction Writers of America. Otrzymał doktoraty honoris causa m.in. Politechniki Wrocławskiej (1981), Uniwersytetu Jagiellońskiego (1998) i Uniwersytetu Bielefeld (2003). Odznaczony m.in. Orderem Orła Białego (1996) i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005).
Zapiski ze współczesności to cykl audycji, które dają słuchaczowi możliwość zaznajomienia się z gościem programu – bohaterem tygodnia. Pisarze, artyści, naukowcy snują biograficzne wspomnienia lub dzielą się przemyśleniami i refleksjami na temat różnych zjawisk współczesnego świata. Bohaterem niniejszego pięcioodcinkowego cyklu audycji jest pisarz Stanisław Lem.ilustracja: Stanisław Lem, fot. autor nieznany, Wikimedia Commons, CC BY SA
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus