Stan skupienia I Komentarz subiektywny |Filmoteka Szkolna
W cyklu Komentarz subiektywny grupa Twożywo zaprasza do obejrzenia filmów Popiół i diament Andrzeja Wajdy oraz Historia pewnej tablicy Feliksa Falka. Krzysztof Sidorek i Mariusz Libel w krótkiej animacji Stan skupienia zastanawiają się nad rolą, jaką w formowaniu się jednostki odgrywa struktura systemu traktująca człowieka jak szablon oraz świat symboliczny.
W przypadku Popiołu i diamentu krytycy wskazywali na mistrzostwo, z jakim Andrzej Wajda kreuje niezwykle sugestywne, zapadające w pamięć obrazy-symbole. Zastanawiając się nad fenomenem symbolu, Feliks Falk prześledził losy tablicy ze słynnym logiem Solidarności i zastanawiał nad mechanizmem funkcjonowania symboli w historii, nad ich degradacją i przemijaniem. Z językiem symbolu niezwykle krytycznie rozprawiają się też Krzysztof Sidorek i Mariusz Libel, artyści z grupy Twożywo. W minimalistycznej animacji wskazują na opresyjny charakter powszechnie stosowanych znaków, które odpowiednio użyte posłużyć mogą jako zręczne narzędzie manipulacji.
Grupa Twożywo jest warszawską grupa artystyczną utworzoną w 1998 roku przez Krzysztofa Sidorka i Mariusza Libela. Została laureatem Paszportu Polityki w kategorii sztuki wizualne (2006). Choć w swojej twórczości autorzy sięgali po różne konwencje i media (m.in. plakat, animacja, mural, billboard, ilustracja prasowa, wlepka czy szablon), wypracowali łatwo rozpoznawalny styl i komunikatywny język artystycznego wyrazu. Projekty prezentowali zwykle w przestrzeniach publicznych, prasie i w internecie, ale w swoim dorobku mają też udział w kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Do najsłynniejszych projektów Twożywa należą m.in. szablony Antychryst będzie artyst, Emanacje słabości, Plądrujemy ruiny rzeczywistości, cykl plakatów Herostrates czy projekt internetowy Zło jest dla mas. W 2011 roku Libel i Sidorek ogłosili koniec działalności pod szyldem Twożywo.
Komentarze subiektywne to krótkie filmy realizowane w ramach projektu Filmoteka Szkolna związane z tematem omawianym na każdej z płyt , zrealizowane przez studentów Szkoły Filmowej w Łodzi. Wystąpili w nich znani artyści i postacie życia publicznego, między innymi: Muniek Staszczyk, kabaret Mumio, zespół Lao Che, Bogusław Wołoszański, Andrzej Chyra, Karolina Gruszka.
Filmoteka Szkolna to program Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej objęty patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowany w ramach priorytetowego programu edukacji artystycznej MKiDN.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus