Biblioteki cyfrowe | reportaż | DOŚĆ! 2013
Podczas Kultury 2.0 2013 przedstawiciele różnych instytucji zajmujących się archiwami, digitalizacją i udostępnianiem materiałów w internecie pokazali swoje biblioteki cyfrowe, ich specyfikę oraz projekty, które wokół nich tworzą.
W reportażu Tom de Smet z holenderskiego Sound and Vision, prezentując projekty Otwarte obrazy i Dźwięki Holandii. Pokazuje, jak ważna dla nich jest kwestia otwartych danych i zaangażowania odbiorców działań. Instytut skupia się m.in. na budowaniu prostych platform dostępnych przez API, żeby można było używać materiałów w prosty sposób i w dowolnych kontekstach. Można je wykorzystać np. na Wikipedii.
Marta Lutostańska opowiada o NINATECE i o procesie tworzenia nowej wersji biblioteki.
Jean-Luc Vernhe z francuskiego Ina pokazuje różnice między narzędziem stworzonym dla producentów i nadawców, a materiałami dostępnymi dla wszystkich, które musza być znacznie lepiej opisane i skontekstualizowane.
W 2012 roku powstała cyfrowa biblioteka Polona, stworzona przez Bibliotekę Narodową. Łukasz Kozak opowiada o kolejnych etapach jej rozwoju, otwieraniu zbiorów i o ważnej funkcji kuratora.
Festiwal Kultura 2.0 w 2013 roku odbywał się pod hasłem „DOŚĆ!”.
Uczestnicy i zaproszeni goście zastanawiali się nad tym, jakie są źródła
nadmiaru treści i sposoby na odnalezienie się w gąszczu zbiorów. Festiwal był
również okazją do prezentacji ciekawych przykładów udostępniania kultury.
Na wydarzenie złożyła się część konferencyjna, warsztaty, wystawa sztuki nowych mediów oraz koncert.
Cykl Kultura 2.0 realizowany jest od 2006 roku – przekorne hasło „DOŚĆ!” symbolizuje także moment refleksji nad samym pojęciem „kultura 2.0”, którego, jak pisał Mirek Filiciak, nie da się już rozpatrywać w oderwaniu od innych działań w sferze kultury.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus