Seriale - prawda czy kłamstwo? | Bitwa o kulturę
Spotkanie odbyło się 22 stycznia 2013 roku na deskach Teatru Starego w Lublinie. Rozmowę ze scenarzystą telewizyjnym Pawłem Jurkiem i krytykiem filmowym Kamilem Śmiałkowskim prowadził Roman Pawłowski. Tematem spotkania była rzeczywistość polskich seriali i ich wpływ na naszą kulturę.
Seriale telewizyjne cieszą się ogromną popularnością, dzielą się z grubsza na sitcomy, telenowele i seriale „ambitne”, które teoretycznie mają nam mówić „prawdę” o życiu. Oglądają je wszyscy, nawet Czesław Miłosz przyznawał się do oglądania Złotopolskich. Dla wielu ludzi seriale są głównym kontaktem z „kulturą”. Z drugiej strony seriale wysokobudżetowe (np. sieci HBO) już prześcignęły kino w odwadze obyczajowej i skomplikowaniu fabuły. Jaki jednak obraz świata nam pokazują? Co mówią nam o Polsce i o nas polskie seriale? Czy nie fałszują obrazu o życiu i kraju? – Krzysztof Varga, kurator programu literackiego w Teatrze Starym
Cykle debat wokół tematów związanych z kulturą i literaturą – Bitwa o kulturę oraz Bitwa o literaturę – przygotowane zostały przez Krzysztofa Vargę i stanowią jeden z pięciu filarów interdyscyplinarnego repertuaru Teatru.
„To co nam zagraża w najbliższym czasie, to nie meteoryt, czy globalne ocieplenie albo brak ropy naftowej, ale uwiąd kultury, śmierć kultury zastąpionej przez zwykłą rozrywkę” – obawia się Krzysztof Varga. Stąd właśnie w Teatrze Starym rozmowy o kulturze.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus