Marian Pankowski | Rozmowy istotne
Wracając któregoś dnia przez most nad Sanem, zatrzymałem i patrzyłem w wodę (…) i myślę sobie: czy ty wiesz, że ty właściwie chodzisz do lasu jako pisarz? (…) I to był dla mnie moment tak zaskakujący!
Rozmowy istotne goszczą wybitnego pisarza, poetę i dramaturga Mariana Pankowskiego.
W Rozmowach istotnych Pankowski przeprowadza krótką retrospekcję, od dzieciństwa w Sanoku, przez pobyt w obozach koncentracyjnych, aż po perypetie emigracyjne w Belgii, której towarzyszą fragmenty prozy czytane przez autora oraz urywki przedstawienia na bazie jego powieści Była żydówka nie ma żydówki.
Profesor Przemysław Czapliński mówił o nim:Był cudownie niekonsekwentny. Zdyscyplinowany i ascetyczny w życiu codziennym, przydzielał swoim bohaterom przygody transgresyjne, pełne tożsamościowego ryzyka; atakował narodową i katolicką zapyziałość Kartoflanii, ale zachował czułość dla zbiorowych rytuałów; lubił drażnić rozmaite normy, naruszać tabu, przekraczać granice, wcale jednak nie chciał zamieszkać w świecie bez norm, granic i tabu; ustawicznie podkładał ładunki wybuchowe pod kanoniczny gmach, ale w ciągu kilkunastu ostatnich lat sam w tym gmachu zamieszkał.
Marian Pankowski (1919-2011) „pozostał najmłodszym spośród najstarszych pisarzy”, powiedział wkrótce po śmierci pisarza Przemysław Czapliński. I rzeczywiście Pankowski, którego powieści, dramaty i wiersze wzbudzały równie wiele entuzjazmu, co kontrowersji, z młodzieńczą werwą pisał wbrew głównemu nurtowi, konsekwentnie budując reputację osobnego głosu w polskiej literaturze współczesnej. Rudolf, Pątnicy z Macierzyzny czy Ostatni zlot aniołów łączą w sobie niebywałą elegancję języka z nieustannym poszukiwaniem innych, niż tradycyjnie przyjęte, wzorców literackich, które pisarz odnajdywał w kulturze plebejskiej: w staropolskich obscenikach, sowizdrzalskiej kpinie, makabrze i barokowej fantastyce. Również w doborze tematów pozostawał twórcą niepokornym: nieustannie kwestionował narodowe mity, dekomponował patriotyczną retorykę, równocześnie z otwartością i zrozumieniem opowiadając o sferach życia, które w Polsce objęte były jeszcze kulturowym tabu. Marian Pankowski był także dramatopisarzem i tłumaczem. Do najsłynniejszych utworów pisarza należą: Matuga idzie. Przygody, Pątnicy z Macierzyzny, nominowane do nagrody Nike w 2001 roku Z Auschwitzu do Belsen oraz Ostatni zlot aniołów, za który Pankowski otrzymał nagrodę literacką Gdynia. Od zakończenia wojny mieszkał w Brukseli, gdzie uzyskał doktorat i przez wiele lat wykładał, piastując stanowisko kierownika katedry slawistyki na Université Libre.
SKOMENTUJ
Dodaj komentarz.Poniżej znajduje się wtyczka systemu komentarzy DISQUS. Została ona napisana w html5, dlatego upewnij się czy Twój czytnik ekranu go wspiera. Oficjalnie wspierane przez DISQUS czytniki to VoiceOver i NVDA.
Przemieszczając się przyciskiem tab po kolejnych polach wtyczki, w 9 kroku (po pozycji udostępnij) możnesz wpisać treść komentarza. Jeśli jesteś już zalogowany zatwierdzić wysłanie Twojego komentarza możesz w kroku 10.
Jeśli nie jesteś zalogowany do systemu DISQUS możesz to zrobić w kroku 10. Możesz również logować się poprzez konta Facebook, Twitter lub Google+ w krokach kolejno 11, 12 i 13. W celu zarejestrowania nowego konta w DISQUS podaj swoje dane, w kroku 15 imię, 16 e-mail, 17 hasło. Zatwierdzić wysłanie komentarza można w kroku 18. comments powered by Disqus